MANS: Ljetovanje u Sen Tropeu moralo je biti prijavljeno kao poklon
Iz MANS-a su apelovali na ASK i Radonjića da demonstriraju da posjeduju "makar minimum ličnog i profesionalnog integriteta" i postupe po ovim ali i prethodnim inicijativama, za šta posjeduju jasno definisana zakonska ovlašćenja
NVO MANS predala je danas Agenciji za sprječavanje korupcije (ASK) inicijative za pokretanje postupka protiv Mila Đukanovića, Branimira Gvozdenovića i Gorana Rakočevića, zbog neprijavljivanja poklona u vidu plaćenog boravka u Sen Tropeu u Francuskoj u toku 2010. godine, za šta je troškove snosio Duško Knežević, saopšteno je iz te NVO.
Kako pokazuje dokumentacija za vikend objavljena u dnevnim novinama "Dan", koju je MANS takođe predao ASK, Knežević je boravak za sebe, svoje prijatelje i njihove supruge, uz prateće sadržaje poput, između ostalog, izleta helikopterom do Nice, platio najmanje 22 hiljade eura.
"Sa druge strane, aktuelni predsjednik države Milo Đukanović, koji je tada obavljao funkciju premijera, sadašnji potpredsjednik Skupštine Crne Gore a tada ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović i Goran Rakočević, u tom periodu ambasador Crne Gore u Hrvatskoj, bivšoj Komisiji za sprječavanje sukoba interesa nisu prijavili poklone u vidu plaćenog odmora i drugih usluga. Prema tada važećem zakonu, to je bila jasna i nedvosmislena obaveza svih javnih funkcionera", saopšteno je iz MANS-a.
Iako zakonom obavezni, poručuju iz MANS-a, Radonjić i ASK su do sada na više sličnih primjera pokazali da nisu vođeni onim što im zakon propisuje, "već samo i isključivo poslušnošću Đukanoviću, njegovom okruženju, partiji i režimu", pa su sve slične inicijative odbijali pod obrazloženjem da se ASK ne može baviti slučajevima koji su se desili prije 2016. godine kada je osnovana agencija, a Zakon o sprječavanju korupcije stupio na snagu.
"Vodeći antikorupcijski organ u državi na taj način praktično abolira od korupcije sve one koji su prije 2016. godine eventualno kršili ili zloupotrijebili zakon, što je posebno problematično imajući u vidu da se gomilanje bogatstva javnih funkcionera dominantno dešavalo u ranijem periodu, kada je njihov životni standard vidno i rapidno rastao u odnosu na standard građana", ocjenjuju iz MANS-a.
Kako dodaju, Upravni sud je u presudi od februara prošle godine, u postupku koji se takođe ticao odbijanja ASK-a da se bavi pojedinostima koje su se zbile prije 2016. godine, "jasno utvrdio da agencija preuzima poslove i nadležnosti komisije, što znači da njene nadležnosti dosežu i do 'ranijih radova' javnih funkcionera".
Iz MANS-a su apelovali na ASK i Radonjića da demonstriraju da posjeduju "makar minimum ličnog i profesionalnog integriteta" i postupe po ovim ali i prethodnim inicijativama, za šta posjeduju jasno definisana zakonska ovlašćenja.
( Vijesti online )