Projekat "Budva Zero Waste City": Da Budva postane prvi primorski grad bez otpada

Direktorica NVO Eko centar Budva Andrea Doljanica kazala je da Zero Waste gradovi za građane prije svega znače čistiju i zdraviju životnu sredinu i poboljšavaju kvalitet njihovog života

1001 pregleda1 komentar(a)
Budva (Ilustracija), Foto: Shutterstock

Prijestonica ljetnjeg turizma, Budva će ove godine biti mjesto realizacije projekta "Budva Zero Waste City", sa ciljem da u perspektivi postane prvi primorski grad bez otpada ("Zero Waste“), a to znači da će grad i građani raditi na selekciji i pravilnom odlaganju ambalažnog otpada i na taj način doprinijeti povećanju stepena reciklaže, saopšteno je iz Eko centra Budva.

Direktorica NVO Eko centar Budva Andrea Doljanica kazala je da Zero Waste gradovi za građane prije svega znače čistiju i zdraviju životnu sredinu i poboljšavaju kvalitet njihovog života.

"Suština Zero Waste pokreta je plansko i održivo upravljanje otpadom, kako bi se smanjila količina otpada na deponijama, a povećala ponovna upotreba ambalaže i reciklaža. Zero Waste gradove i turisti sve više biraju za odmor i rekreaciju“, objasnila je Doljanica.

Ona je navela da će u okviru Budva Zero Waste City biti sprovedene različite aktivnosti-edukacija građana, djece predškolskog i školskog uzrasta, donirane kante za odlaganje plastike i pametne klupe, kao i Interaktivni centar u kojem će posjetioci na jednom mjestu moći da saznaju kako će Budva postati Zero Waste te kako oni mogu da doprinesu i kako da čuvaju prirodu.

"Uskoro ćemo opremiti grad sa 30 posebnih kanti za odlaganje plastike, u kojim će građani tokom cijele godine moći da selektivno odvojeni plastični otpad iz svojih domaćinstava donesu i tako pošalju na reciklažu“, najavila je Doljanica.

U saopštenju se navodi da je Budva Zero Waste City nastavak i širenje ekološke priče započete 2018. godine kroz “Uhvati čist talas” kampanju.

"I ova kampanja predstavljena je na Sajmu ekologije, kao dio Budva Zero Waste City inicijative. Na budvanskim plažama i ove godine vijoriće se "Uhvati čist talas" jarbol, označavajući lokacije na kojim posjetioci plaža mogu pravilno da odlažu plastiku i limenke", zaključuje se u saopštenju.