Reporteri Rojtersa fotografisali 17 osoba kako glasaju na tri biračka mjesta

Reporteri agencije Rojters fotografisali su 17 osoba kako glasaju više nego jednom na tri biračka mjesta na jugu Rusije

77 pregleda29 komentar(a)
25.03.2018. 07:12h

Ljudmila Skljarevskaja, administratorka jedne ruske bolnice, glasala je u nedjelju na izborima na kojima je Vladimir Putinu dobio još jedan predsjednički mandat.

Potom je otišla na drugo biračko mjesto i glasala ponovo, kazali su novinari Rojtersa koji su pratili njeno kretanje.

Skljarevskaja, koja je porekla da je počinila bilo kakav prekršaj, nalazi se među 17 osoba koje je Rojters fotografisao kako očigedno glasaju na više biračkih mjesta u gradu Ust-Džeguta, na jugu Rusije.

Čini se da su mnogi od njih državni službenici, a neki su došli u grupama i mini-autobusima sa oznakama državnih službi.

Zaposleni u bolnici u kojoj Skljarevskaja radi, potvrdio je da je ona žena koja je na fotografijama na dva biračka mjesta i identifikovao ju je kao zamjenicu direktora bolnice.

Dvostruko glasanje je prekršaj po ruskom zakonu i povlači novčanu kaznu. Lejla Koičujeva, članica izborne komisije na biračkom mjestu br. 217 u Ust-Džeguti, kaže da su na fotografijama „možda blizanci“.

Skljarevskaja, kada joj je rečeno da viđena kako glasa na biračkim mjestima 216 i 215, rekla je „to nisam ja“.

Rojters je uspio da razgovara sa sedam od 17 osoba koje su fotografisane da glasaju više puta. Ili su negirali da su to učinili ili su odbili da komentarišu.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je rekao da postoji ustaljena procedura za prijavljivanje kršenja izbornih pravila. „Ako izvještaje poštovane agencije za Rojters podrže odgovarajuće prijave organima za sprovođenje zakona od strane posmatrača koji su bili na svakom biračkom mjestu, onda je to za brigu. Ako ih ne podrže, onda nas to uopšte ne brine.“

Putinovi protivnici i nezavisni izborni posmatrači izbora kažu da su zvaničnici lojalni njemu manupulisali glasovima u cijeloj zemlji, koristeći razne trikove da naduvaju izlaznost.

Putin uživa veliku popularnost, ali bi ga mali odziv izazvan apatijom na neravnopravnom takmičenju lišio ubjedljive podrške. Na kraju je osvojio apsolutnu pobjedu uz jak odziv od skoro 70 odsto.

Osim višestrukog glasanja u Ust-Džeguti - što je praksa poznata u Rusiji kao „vrteška“ - reporteri Rojtersa koji su nadgledali 12 biračkih mjesta širom zemlje, uočili su i druge nepravilnosti, iako manje.

Na svih 12 biračkih mjesta, izlaznost koju su proglasili izborni zvaničnici bila je veća od Rojtersove evidencije o tome koliko ljudi je glasalo. U jednom slučaju u Simferopolju, razlika između ove dvije cifre bila je značajna: 528 glasova ili 66 odsto.

Reporteri Rojtersa su otkrili i rupu u sistemu za registraciju birača koja bi mogla omogućiti višestruko glasanje odobravanjem glasanja na više lokacija. Prema novom sistemu, zamišljenom da olakša ljudima da glasaju kada su daleko od kuće, birač se može prijaviti onlajn da se privremeno registruje na drugom biračkom mjestu. Tri reportera Rojtersa koji su se registrovali preko novog sistema, kao i u svojoj lokalnoj izbornoj jedinici, mogli su da glasaju jednom, a potom su dobili odobrenje zvaničnika da glasaju drugi put na drugom biračkom mjestu.

Medicinska pomoć

Na dan izbora u Ust-Džeguti, Skljarevskaja je stigla oko 17.30 po lokalnom vremenu, vodeći grupu od osam žena i jednog muškarca do biračkog mjesta 216.

Oko dvadeset minuta kasnije, reporteri Rojtersa su vidjeli da ista grupa ponovo glasa nekoliko stotina metara dalje na biračkom mjestu 215.

Nekoliko žena sa njom je bilo u medicinskoj uniformi, a muškarac je nosio jaknu s napisom „hitna pomoć“. Ust-Džeguta, grad od 30.000 stanovnika i 1.500 km južno od Moskve, ima samo jednu bolnicu.

U razgovoru u bolnici sa novinarima Rojtersa, Skljarevska je rekla da je glasala samo jednom, na trećem biračkom mjestu, broj 2017. „Ko vam je rekao da vodite istragu?“ pitala je novinare Rojtersa. „Nemate pravo da se uključite u izborni sistem.“

Marat Šakmanov, glavni ljekar u bolnici, rekao je da ne vjeruje da je neko iz te ustanove prekršio izborna pravila.

Džamila Tebueva, specijalista socijalne zaštite u gradskoj upravi, takođe je glasala dva puta, prema evidenciji Rojtersa. Ona je reporterima kazala da je glasala samo jednom i otišla na drugo biračko mesto da pravi društvo prijateljima.

Kad joj je rečeno da je na drugoj lokaciji fotografisana sa glasačkim listićem, rekla je: „Je li u redu ako ne odgovorim?“

Zuhra Čomaeva, glavni izborni zvaničnik na biračkom mjestu broj 217, rekla je da ne može odgovorati za ono što se desilo izvan njenog birališta.

„Kako da znam da li je u pitanju ista osoba? Možda izgledaju isto.“

Predsjednica izborne komisije za biračko mjesto 216 Larisa Tekejeva, pogledala je fotografiju žene u ružičastom kaputu, koja je glasala na mjestima 216 i 217, kazala je: „Svi imamo isti mentalitet. Svi ličimo“.

Ljudmila Đukajeva, šefica biračkog mjesta 215, rekla je da nije vidjela višestruko glasanje. Ruslan Šagarov, portparol gradske uprave, rekao je da ne zna ništa o tome da zaposleni krše pravila glasanja.

Zvanični rezultati objavljeni u ponedjeljak pokazali su da je prosječna izlaznost na ta tri biračka mjesta bila 81,5 odsto i da je za Putina glasalo 89,86 odsto. Izlaznost na nacionalnom nivou je bila 67 odsto, prema podacima centralne izborne komisije.

Različiti podaci o izlaznosti

Reporteri Rojtersa su koristili mehaničke brojače da prebroje sve koji su glasali na 12 biračkih mjesta koja su nadgledali sve vrijeme. Na nekim mjestima, odstupanja između zvaničnih podataka i Rojtersove cifre bila su mala, što su lokalni izborni zvaničnici pripisali margini greške. Međutim, na devet od 12 biračkih mjesta, odstupanja su bila 10 odsto ili veća.

Najveća razlika, kao dio ukupnih glasova, bila je na biračkom mjestu 265, na tehničkom koledžu u Simferopolju, na Krimu. Moskva je prije četiri godine pripojila tu ukrajinsku oblast.

Reporteri Rojtersa su na mjestu vidjeli 797 birača, dok je, prema zvaničnim brojkama, glasalo 1.325 ljudi.

Na pitanje o neusaglašenosti, predsjedavajuća izborne komisije tog biračkog mjesta Oksana Medijeva, rekla je da su nezavisni posmatrači pratili glasanje i da nisu imali nikakve prigovore.

Ta tri posmatrača, dva iz vladajuće stranke i jedan koji je rekao da će glasati za Putina, nisu brojali izlaznost.

Uobičajeno je da se zvanični podaci o izlanosti saopštavaju kada se prebroje listići.

Međutim, na tri biračka mjesta u Ust-Džeguti i Simferopolju, nije se vidjelo da izborni zvaničnici fizički broje sve glasačke listiće.

Na biračkom mjestu 216 u Ust-Džeguti, brojanje je otkrilo da nema dovoljno glasačkih listića da bi se poklopili sa brojem glasova za Putina - 1.299 - koliko su zvaničnici provizorno upisali.

Nakon što je ponovno brojanje donijelo isti rezultat, izborni zvaničnici rekli su da idu kući.

Kada je reporter Rojtersa pitao kako mogu da odu a da nisu završili brojanje,Tatjana Černjaeva, direktorka škole u kojoj se glasalo, rekla je: „Želite da bacite sumnju na Putinovu pobjedu.“

Manjkav sistem

Prema novom sistemu registracije, tri reportera Rojtersa su mogli da se registruju preko interneta da bi glasali na jednoj lokaciji i takođe dobili ovlašćenje da glasaju na drugoj lokaciji koristeći staru proceduru odlaska u lokalnu izbornu jedinicu u kojoj žive.

Svima je ponuđen glasački listić na drugoj lokaciji nakon što su već glasali na prvoj, iako niko nije glasao drugi put.

Đukajeva, šefica izborne komisije na biračkom mjestu 215, gdje je jednom od novinara ponuđeno da glasa drugi put, rekla je: „Ne znam čija je to greška... Juče su nam dali spisak birača koje bi trebalo uključiti i isključiti.“ Ona je bila među onima koje bi trebalo uključiti, dodala je Đukajeva.

Možda ponište glasanje na dva biračka mjesta

Ruske vlasti bi mogle poništiti glasanje na dva biračka mjesta nakon što su reporteri britanske agencije zabilježili višestruko glasanje.

Predsjednica Centralne izborne komisije Ela Pamfilova je rekla u četvrtak da je jedna lokalna izborna komisija podnijela tužbu koja bi mogla osporiti rezultate na biračkim mjestima 216 i 217.

„Podnijeli su tužbu za poništavanje izbornih rezultata na tim biračkim mjestima“, rekla je Rojtersu.

Na pitanje da li bi trebalo mijenjati sistem registracije, Pamfilova je rekla da je sistem „divan“.

„Apsolutno je nov...Ponosni smo na naš sistem. Ne moramo ga reformisati, samo podesiti kada se otkriju nedostaci,“ kazala je.

Galerija