Sjeverna Koreja: Upad u našu ambasadu u Madridu je ozbiljan teroristički napad

Misteriozna grupa koja je pozivala na svrgavanje sjevernokorejskog režima je preuzela odgovornost za upad. Grupa je uzela kompjuterske podatke i predala nalaze američkom federalnom istražnom birou (FBI)

1605 pregleda0 komentar(a)
Ambasada Sjeverne Koreje u Madridu, Foto: BETA/AP

Sjeverna Koreja saopštila je danas da želi istragu upada u njenu ambasadu u Španiji prošlog mjeseca koji je nazvala "ozbiljnim terorističkim napadom" i aktom iznude koji krši međunarodno pravo.

U prvoj zvaničnoj izjavi poslije upada u ambasadu 22. februara portparol sjevernokorejskog ministarstva spoljnih poslova rekao je da ilegalni upad, zauzimanje diplomatske misije i akt iznude predstavljaju ozbiljno kršenje suvereniteta jedne države i kršenje međunarodnog prava i da takvo djelovanje nikad ne smije biti tolerisano, prenijeli su sjevernokorejski mediji.

Portparol ministarstva je rekao da je oružana grupa koja je upala u ambasadu mučila osoblje i nagovijestio da su ukrali opremu za komunikacije.

Incident se dogodio uoči drugog samita američkog predsjednika Donalda Trampa sa sjevernokorjeskim vođom Kim Džong Unom 27. i 28. februara.

Misteriozna grupa koja je pozivala na svrgavanje sjevernokorejskog režima je preuzela odgovornost za upad. Grupa je uzela kompjuterske podatke i predala nalaze američkom federalnom istražnom birou (FBI).

Deset ljudi osumnjičenih da su upali u sjevernokorejsku ambasadu u Madridu pripadaju misterioznoj disidentskoj organizaciji koja sebe vidi kao vladu u izgnanstvu posvećenu svrgavanju vladajuće porodične dinastije Kim.

Vođa navodnih napadača je izgleda aktivista za ljudska prava obrazovan na prestižnom američkom univerzitetu Jejl koji je nekad bio u zatvoru u Kini zbog pokušaja spasavanja jednog sjevernokorejskog disidenta.

Detalji o napadu su počeli da se pojavluju tek pošto je prošle nedelje španski sudija ukinuo naređenje o tajnosti. Sudija je rekao da je istraga događaja od 22. februara otkrila dokaze da je "kriminalna organizacija" vezala osoblje ambasade prije nego što su pobjegli sa računarima i dokumentima.

Jedan američki zvaničnik rekao je da se grupa naziva "Čeolima sivil difens" (Cheollima Civil Defense), malo poznata organizacija koja se nedavno založila za međunarodnu solidarnost u borbi protiv sjevernokorejske vlade.

Službenici ambasade držani su kao taoci nekoliko sati, jedna žena je uspjela da pobjegne kroz prozor i da pozove pomoć.

Kada je policija stigla dočekao ih je jedan od napadača i predstavio se kao sjevernokorejski diplomata i rekao im da je sve u redu.

Većina grupe je kasnije pobjegla iz ambasade u tri službena sjevernokorejska vozila, a vođa grupe i još neki su otišli drugim vozilom.