"Himna čovjeku" u čast Gandijevog rođenja
„Bhagavad Gite“ („Pjesma uzvišenog“) jedna je od epizoda epa “Mahabharate”, za koju kažu da predstavlja najbolji indijski pogled na svijet u kome je sažeta stara indijska filozofija. Upravo “Bhagavad Gite” je bio osnova za stvaranje čuvenom indijskom pjesniku i nobelovcu Rabridanatu Tagori.
I doc. dr Tatjani Burzanović je drevno pjesničko djelo poslužilo da pronikne u indijsku filozofiju i religiju, a Tagorina poezija da zavoli i indijsku umjetnost. Ona se nikšićkoj publici predstavila sa 80 radova od kojih su 40 ilustracija “Bhagavad Gite”, a izložba pod nazivom “Himna čovjeku” organizovana je u znak obilježavanja 150 godina od rođenja Mahatma Gandija, “oca indijske nacije”.
“Bhagavad Gita’ je posebna inspiracija za mene. Dok je čitate otkrivate tajnu univerzuma. Ona je iskon. Nije je baš jednostavno shvatiti i naravno da je zahtjevno ilustrovati, ali uživate dok to radite. Bila sam u nekim specijalnim duhonim visinama kada sam to čitala i ilustrovala“, kazala je umjetnica čiji izloženi radovi su dio doktorske disertacije.
Poezija Tagore, kako je kazala, dotakla je njenu dušu, a ljubav prema indijskoj filozofiji nosi od djetinjstva. „Poezija Tagore dotakla je moju dušu. Čitajući je, čini mi se da sam pronikla duboko u indijsku filozofiju, pa sami Indijci vole da kažu da sam to uradila bolje od njih samih“.
Jelena Đukanović, direktorica JU Muzeji i galerije, koja je i organizovala izložbu u sklopu Nikšićke kulturne scene, pročitala je poruku ambasadorke Indije Renu Pall koja je kazala da se dugogodišnja veza umjetnice i Indije, njeno razumijevanje civilizacijskog naslijeđa, etosa i filozofije Indije, lijepo odražava u predstavljenim ilustracijama.
„Spojila je povezanost uma i materije na način koji je najviše estetski i vizuelno privlačan. Sadržaj njenog rada simbolički objedinjuje sinergiju duboke misli u Indiji i relativnost mikrokosmosa prema makrokosmosu, atome i elemente u životu i prostoru i sinergiju između čovjeka i univerzuma“, riječi su ambasadorke.
Prof.dr Aleksandar Petrović zapisao je da Tatjana Bečanović, koja je uspjela da dočara “očaravajuću Indiju”, tako ubjedljivo saopštava “da umjetnost može da mijenja svijet i da slijedi istinu”, dok je Savo Peković istakao da se umjetnica “hrabro uhvatila u koštac sa velikim i jedinstvenim poduhvatom kod nas”.
“Pasteli Tanje Burzanović u sebi nose i simbole i znakove koji označavaju različite tipove likova sažetih u jedan likovni događaj. Preciznost navodi na pomisao da umjetnica u njima traži sopstveni estetski sud. Svjesna da je sve vidljivo izraz u kome treba otkriti vjernu sliku uklopljenu u lični likovni stav”, zapisao je Peković.
Burzanović je učestvovala na više od 15 kolektivnih izložbi i imala veći broj samostalnih, a dobitnica je i značajnih nagrada i priznanja. Na drugom Podgoričkom sajmu dobila je prvu nagradu za najbolje opremljenu knjigu “Himna čovjeka” od Tagore, a prije tri godine, na istom sajmu, opet je dobila prvu nagradu za najbolje opremljeno umjetničko izdanje “Međuodnosi umjetničkih svjetova - Ilustracije Bhagavad Gite“. Knjiga je iste godine izložena i na sajmu knjiga u Pekingu.
( Svetlana Mandić )