Ruanda obilježava 25 godina od genocida
Za 100 dana - između aprila i jula 1994. godine, vladajuće pleme Hutu je ubilo 800.000 pripadnika manjinskog plemena Tutsi i umjerenjaka iz svojih redova koji su se protivili režimu
U Ruandi će danas raznim manifestacijama početi nedjelja obiležavanja 25 godina od genocida koji se dogodio 1994. godine, a tokom kojeg je stradalo više od 800.000 ljudi.
Predsjednik Ruande Pol Kagame (61) će danas upaliti plamen sjećanja ispred spomenika u glavnom gradu, gdje je sahranjeno više od 250.000 žrtava genocida.
Kagame će potom održati govor na ceremoniji predviđenoj na stadionu čime počinje nedjelja sećanja na genocid.
Danas takođe počinje period žalosti od 100 dana, koji će biti okončan 4. jula.
Ceremoniji obilježanja genocida će prisustvovati belgijski premijer Šarl Mišel koji će biti jedni zvaničnik van Afrike koji će odati poštu žrtvama.
Za 100 dana - između aprila i jula 1994. godine, vladajuće pleme Hutu je ubilo 800.000 pripadnika manjinskog plemena Tutsi i umjerenjaka iz svojih redova koji su se protivili režimu. Ubijeno je 20 odsto stanovnika Ruande, odnosno 70 odsto pripadnika plemena Tutsi.
Ruanda je nekoliko puta optužila Francusku za ulogu u genocidu, ocijenivši da je ta zemlja direktno učestvovala i u pripremi masakra, i u genocidu.
Francuski predsjednik Emanuel Makron, koji neće učestvovati na komemoraciji, nedavno je rekao da će istoričarima biti dostupan sav arhivski materijal u Francuskoj o Ruandi i dodao da će poboljšati mjere o suđenju u Francuskoj optuženima za genocid.
U Francuskoj se primjenjuje princip "univerzalne jurisdikcije" pravosuđa, što omogućava toj zemlji da sudi za zločine počinjene u inostranstvu.
Genocid u Ruandi predstavlja najsvireniji zločin tokom građanskog rata u toj zemlji. Zločin su uglavnom počinile dve ekstremističke organizacije plemena Hutu - Interhamve i Impuzamugambi.
Prema nekim procjenama, broj žrtava je bio veći od zvanično registrovanog, odnosno više od milion ljudi.
( Agencija BETA )