Vojska uhapsila predsjednika Sudana i preuzela vlast na dvije godine

Bezbjednosne snage su od subote više puta pokušale da razbiju proteste, a u nasilju su poginule najmanje 22 osobe

629 pregleda1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Reuters
11.04.2019. 16:23h

Sudanska vojska je zbacila i uhapsila dugogodišnjeg autokratskog predsjednika Omara el Bašira i preuzela kontrolu nad zemljom za naredne dvije godine, saopštio je ministar odbrane Avad Mohamed Ibn Ouf.

Poslije jutros najavljenog "važnog saopštenja", Ouf se pojavio na državnoj televiziji u uniformi i rekao da će "slobodni i pošteni izbori" u Sudanu biti održani za dvije godine.

Ouf je naveo da je vojska uvela vanredno stanje za naredna tri mjeseca, da je suspendovala ustav, zatvorila granice i vazušni prostor zemlje.

U naredne dvije godine zemljom će upravljati prelazni vojni savjet, kazao je i dodao da je vlada raspuštena i da je uveden policijski čas tokom noći.

Bašir, koji je na vlasti bio 30 godina, poslednjih gotovo četiri meseca bio je suočen s masovnim demonstracijama na kojima je tražena njegova ostavka.

Nakon jutrošnjih nagovještaja da će ga vojska zbaciti s vlasti, desetine hiljada građana uputile su se u centar glavnog grada Kartuma, slaveći.

Prije nego što je Ouf objavio da je vojska preuzela kontrolu u zemlji, organizatori protesta su saopštili da neće podržati vojni udar i da žele civilnu prelaznu vladu poslije smjene Bašira.

Naveli su i da razgovaraju s vojnim vrhom o formiranju prelazne vlade.

Vijest o uklanjanju Bašira s vlasti uslijedila je nešto više od nedjelju dana pošto je predsjednik Alžira Abdelaziz Buteflika, suočen sa sličnim protestima, podnio ostavku poslije 20 godina na vlasti.

Masovni protesti u Alžiru i Sudanu podsjećaju na pobune u nekoliko arapskih država 2011. godine, poznate kao Arapsko proljeće, koje su dovele do zbacivanja lidera Tunisa, Libije, Egipta i Jemena.

Protesti u Sudanu počeli su u decembru zbog lošeg ekonomskog stanja u zemlji, ali su se brzo pretvorili u izraz opšteg nezadovoljstva Baširovom vladavinom. Novu snagu dobili su prošle nedjelje poslije ostavke Buteflike.

Kada je došlo do povećanja broja učesnika protesta, vlada je odgovorila represijom. Bezbjednosne snage su od subote više puta pokušale da razbiju proteste, a u nasilju su poginule najmanje 22 osobe.