RSF: Crna Gora pala za jedno mjesto, najgore pozicionirana među exYu državama
Crna Gora ponovo je nazadovala na Indeksu slobode medija, pa je sada na 104. mjestu od 180 zemalja koje nadgleda međunarodna organizacija “Reporteri bez granica” i to u društvu sa Mozambikom, Ukrajinom, Gvinejom, Kuvajtom...
Tako je Crna Gora, prema poslednjem izvještaju ove organizacije, najgore rangirana od svih remalja regiona - Slovenija je na 34, Bosna i Hercegovina na 63, Hrvatska na 64, Kosovo na 75, Albanija na 82, Srbija na 90, a Makedonija na 94. mjestu.
“U maju 2018. istraživačka novinarka Olivera Lakić upucana je u nogu. Kao i u slučajevima mnogih ranijih fizičkih napada na novinare, ni slučaj Lakićeve još nije riješen”, stoji u izvještaju Reportera bez granica. Crna Gora je prošle godine bila na 103. poziciji, a izvještaj je objavljen desetak dana prije napada na novinarku “Vijesti” Oliveru Lakić.
Reporteri i na slučaj istraživačkog novinara Jova Martinovića, koji je početkom ocve godine osuđen na 18 mjeseci zatvora zbog navodnog krijumčarenja narkotika. Martinović je najavio žalbu na ovu presudu, a Reporteri podsjećaju da je “međunarodna zajednica osudila napad”.
“Vlasti nastavljaju vršiti pritisak na Javni servis da promijeni svoju nezavisnu uređivačku politiku. U junu 2018. otpustili su generalnu direktorku Andrijanu Kadiju i zamijenili je, kao i nekoliko drugih ključnih menadžera, kadrovima bliskim vladajućoj partiji DPS. Autocenzura je i dalje veliki izazov. Iako je kleveta dekriminalizovana od 2011. godine, protiv nezavisnih medija i novinara i dalje se podnose tužbe,...”, stoji u izvještaju koji prati Indeks.
Kad je u pitanju ekonomska održivost medija, Reporteri primjećuju da je stanje u Crnoj Gori nepromijenjeno:”Mediji se nose sa velikim ekonomskim teškoćama. Većina državnih agencija podržava provladine medije, tako što ih plaćaju da objavljuju njihove reklame”.
( Vijesti online )