Kinesko umivanje Puta svile
Za razliku od SAD i Evropske unije koje imaju sve izraženiji konfrotirajući odnos prema Pekingu, Velika Britanija počinje da se priključuje ključnoj kineskoj incijativi
Suočeni s kritikama da inicijativa Pojas i put iskorišćava ranjive zemlje nametanjem neodrživog duga kroz sporne finansijske ugovore, Kina i njen predsjednik Si Đinpin pokušali su na forumu u Pekingu da iznesu otvoreniji i održivi projekat obnove drevnog Puta svile, pišu svjetski mediji.
Rehabilitacija imidža
Ovogodišnje okupljanje na forumu Pojas i put u Pekingu nije bilo raskošno kao prvi samit 2017, pošto je Peking pokušao da odgovori na kritike spuštajući retoriku oko svog nastojanja da obnovi antički Put svile, ocjenjuje agencija Blumberg (Bloomberg).
U poređenju s glavnim obraćanjem prije dvije godine, ukazuje Blumberg, kineski predsjednik Si je manje govorio o sve većem prisustvu inicijative Pojas i put u drugim zemljama, a više o koracima Kine da očisti projekat, obećavši "nultu toleraniciju" na korupciju.
Saopštenje objavljeno pošto je Si predsjedavao okruglim stolom s liderima iz svijeta, pozvalo je na projekte i standarde "visokog kvaliteta", prenosi Blumberg, ističući da u komunikeu prije dvije godine nije bilo takve fraze. Sada su u dokumentu, ukazuje agencija, pozvane razvijene države da investiraju u "projekte povezivanja" u zemljama u razvoju, uz navođenje da će saradnja biti "otvorena, zelena i čista".
Kineski napori da se rehabilituje imidž Pojasa i puta dali su neke rezultate, konstatuje Blumberg, podsjećajući da je ovogodišnji samit u Peking privukao još osam šefova država, kao i da je u martu Italija postala prva zemlja iz Grupe sedam industrijski razvijenih zemlja koja je ušla u inicijativu, što je bila velika pobjeda Pekinga, koja je, međutim, izazvala uzbunu u Evropi.
Mada Si nije spomenuo trgovinski rat sa SAD, Blumberg podvlači da je veliki dio njegovog govora aludirao na glavna pitanja u pregovorima Vašingtona i Pekinga, kao što su sređivanje državnih subvencija, smanjivanje netarifnih barijera, povećanje uvoza i zaštita životne sredine, a takođe je naglasio značaj sprovođenja međunarodnih dogovora, što je još jedna sporna tačka u trgovinskim pregovorima Kina-SAD.
Umiveno lice Puta svile
Kina je stavila umiveno lice na svoj masivini plan za obnavljanje starog Puta svile na samitu završenom u subotu, poručivši da mora više da uradi na objašnjavanju projekta i povećanju njegove održivosti, piše agencija Rojters (Reuters), uz ocjenu da kineski državni mediji nisu sprovodili propagandnu ofanzivu kao prije dvije godine, u vreme prvog samita.
Glavni projekat kineskog predsjednika Sija naišao je na protivljenje u nekim zemljama zbog straha od mutnih finansijskih aranžmana koji vode do neodrživog duga, kao i bojazni da je više riječ o povećanju kineskog uticaja nego o razvoju, ističe Rojters, dodajući da je Kina odgovarala na takve sumnje optužbama o antikineskim predrasudama i željom da se suzbije uspon zemlje.
Rojters ukazuje da je Si stranim liderima, među kojima su bili bliski saveznici poput ruskog predsjednika Vladimira Putina i pakistanskog premijera Imrana Kana, rekao da inicijativa mora biti zelena i održiva, kao i da će projekat doneti "visokokvalitetan" rast svima, dok je na sastanku s grčkim premijerom Aleksisom Ciprasom rekao da Pojas i put promoviše uzajamno korisnu "win-win" međunarodnu saradnju i da se to mora objasniti svijetu da bi se pridobilo veće razumijevanje i podrška.
Skupu u Pekingu su prisustvovali i pojedini visoki zapadni zvaničnici pored italijanskog premijera, poput britanskog ministra finansija, francuskog ministra spoljnih poslova i njemačkog ministra privrede koji su podsjetili Kinu o potrebi za višim standardima i transparentnošću, piše Rojters, dodajući da Si nije ponudio detalje novih finansijiskih sredstava za inicijatvu, mada je objavio da su potpisani dogovori vrijedni više od 64 miljarde dolara.
Državni mediji su se takođe uzdržali od propagandne ofanzive kao 2017, mada, ocjenjuje Rojters, "kineska zastrašujuća propaganda mašina" nije potpunu utihnula - Global tajms (The Global Times), veoma čitan tabloid koji objavljuje zvanični list kineske Komunističke partije Narodni dnevnik (Ženim žibao), u uredničkom komentaru je naveo da su SAD i drugi kritičari "izgubili sposobnost da koriste logiku i zdrav razam, čak i da racionalno razmišljaju", kad je riiječ o Pojasu i putu za koji taj list tvrdi da je "pionirski međunarodni poduhvat 21. veka".
Priznanje na najvišem nivou
Poslije kritika da Kina mutnim finansijskim dogovorima dobija politički uticaj nad zemljama opterećenim dugovima, Peking je smanjio naglasak na velikim infrastrukturnim projektima i pojačao obećanja da će osigurati održivo kreditiranje i da će se boriti se protiv korupcije, piše Volstrit džurnal (The Wall Street Journal).
Govor kineskog predsjednika Sija na forumu gdje je reformulisao inicijativu Pojas i put s većim naglaskom na tržišne principe i održivost, predstavlja, prema ocjeni uticajnog njujorškog lista, priznanje na najvišem nivou da napori Kine da izveze svoj brend brzog razvoja predvođen vladom predstavlja rizike za zemlje učesnice, ali i za samu Kinu.
Kina je prije pet godina pokrenula lake kredite uz ambiciju da izgradi globalnu infrastrukturu, taložeći dug sebi i drugim zemljama u razvoju, ocjenjuje list i dodaje da se, iako su mnoge zemlje u razvoju prihvatile Sijeve infrastrukturne programe, množe sumnje da li su projekti koje Kina finansira i gradi uvek vrijedni novca, dok su SAD i druge zemlje upozoravale da pojedini aspekti programa predstavljaju finansijske rizike za pozajmljivače.
Volstrit džurnal navodi da je u Pakistanu veliki dug povezan s kineskim projektima uticao na izbore, da je visoka cijena autoputa u Crnoj Gori zaprijetila da proguta budžet, da u Keniji tvrde da kineska infrastukturna gradnja nije stvorila mnogo radnih mjesta za lokalno stanovništvo, dok je Malezija nedavno ispregovarala smanjenje za trećinu cijene željezničkog projekta za koju su zvaničnici sugerisali da je posljedica mita.
Si nije odustao od projekta i iznio je širu definciju Pojasa i puta, uključivanjem oblasti kao što je međunarodna saradnja u obrazovanju i medijima, a takođe je pozvao na više mulilateralnih i komeracijalnih finansiranja infrastrukturnih projekata, što je, prema Volstrit džurnalu, u kontrastu s obećanjem o kineskom finansiraju u sličnom govoru prije dvije godine.
Dobrodošao britanski flert
Za razliku od SAD i Evropske unije koje imaju sve izraženiji konfrotirajući odnos prema Pekingu, Velika Britanija počinje da se priključuje ključnoj kineskoj incijativi, piše časopis Forin polisi (Foreign Policy), objašnjavajući da se to približavanje može protumačiti osjećajem ranjivosti Velike Britanije usled problema s Bregzitom zbog kojeg preispituje svoje trgovinske odnose.
Učešće ministra finansija Filipa Hamonda (Philip Hammond) na forumu u Pekingu podvlači ono što je on nazvao "zlatnim dobom odnosa Kine i Velike Britanije", ukazuje Forin polisi, dodajući da je Hamond, iako Velika Britanija nije kao Italija potpisala formalni memorandum o razumijevanju za učešće u Pojasu i putu, rekao da će lobirati da britanske kompanije učestvuju u projektima inicijative, posebno u finansiranju i inžinjerstvu.
Britanski flert je, ocjenjuje Forin polisi, dobrodošla vijest za Kinu koja pokušava da povrati nešto od izgubljenog sjaja velikog spoljnopolitičkog prioriteta predsjednika Sija. Mnogi očekuju da će učešće Velike Britanije u Pojasu i putu biti ograničeno, ali bi to moglo biti sve što Kina želi - suočena s kritikama o predatorskom kreditiranju i niskim standardima u dogovorima vrijednim stotine milijardi dolara, Peking se, prema časopisu, nada da Britanci mogu ispolirati standarde Pojasa i puta.
Odluka Velike Britnije o odnosu s Pekingom, poklapa se sa sve većim sumnjičenjima između Kine i Zapada u geopolitičkim sporovima, ekonomskom rivalitetu i sajberšpijunaži, ukazuje Forin polisi i podsjeća da je London prošle nedjelje dozvolio ograničeno učešće Huaveja (Huawei) u izgradnji 5G mreže, iako SAD traže od saveznika da zabrane korišćenje opreme te kineske kompanije.
Oštre mjere u srcu Pojasa i puta
Na drugo lice incijative Pojas i put ukazuje agencija Frans pres (Agence France-Presse) pišući "Oštre mjere u Sinkjangu u srcu kineske inicijative Pojas i put", odnosno o mjerama represije u zapadnoj kineskoj provinciji na granici s Kazahstanom u kojoj većinom žive muslimani.
Trgovci slobodno prolaze kroz specijalnu ekonomsku zonu kod grada Korgos na granici Kazahstana i Kine, ali znaci na kineskoj strani nose otvoreno upozorenje - ne mogu velovi ili dugačke brade, što je, kako ocjenjuje AFP, snažno podsjećanje na oštre bezbjednosne mjere koje je Kina uvela većinom muslimanskim etničkim manjinama u Sinkjangu koji se smatra ključnim za uspjeh Sijeve inicijative Pojas i put.
Dok je Sinkjang u srcu infrastukturnog programa za trgovinu širom svijeta, za niz nereda, bombaških napada i uboda noževima tamo su optuženi Ujguri što je podstaklo vlasti da pokrenu velike bezbjednosne mjere, piše AFP, dodajući da su među drastičnim mjerama logori u koje je internirano milion Ujgura i pripadnika drugih muslimanskih manjina i koje je Peking nazvao "obrazovnim centrima za obuku".
Mada su mjere u Sinkjangu stavile u nezgodnu poziciju lidere iz centralne Azije i Pakistana koji su prisustvovali samitu kao ključni korisnici incijative Pojas i put, oni nisu javno kritikovali odnos Kine prema Sinkjangu, uprkos nezadovljstvu u svojim zemljama, zaključuje AFP.
( Radio Slobodna Evropa )