"Ljuljamo dok ne padne nešto sa drveta"

Srđan Jovanović, jedan od učesnika Opuč festivala, otkriva šta je pripremio za podgoričku publiku, prisjeća se svojih početaka i pozdravlja razvoj stand up komedije u Crnoj Gori

891 pregleda0 komentar(a)
Srđan Jovanović, Foto: Privatna arhiva
04.05.2019. 16:18h

Na prvom regionalnom stand up festivalu “Opuč” koji će se od 8. do 10. maja održati u KIC-u “Budo Tomović” u Podgorici, pored brojnih komičara iz Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Slovenije, nastupiće i Srđan Jovanović.

Stand up komičar iz Srbije, publici poznat i kao glumac, za “Vijesti” je nagovijestio šta priprema za podgoričku publiku, a u istom razgovoru pohvalio je kolege i organizatore “Opuč festivala”, Andriju Dabanovića i Marka Puljiza, ali se i osvrnuo na svoje početke u ovoj profesiji.

“Imao sam i ranije, sporadično nastupe u Crnoj Gori. Prije nekoliko godina sam bio u Herceg Novom, prije pet godina sam isto bio na nekom festivalu, u okviru Kulturnog ljeta u Podgorici sam takođe gostovao... To je lijepo prošlo, ali od svih ex-YU republika Crna Gora je sa stand upom najmanje zastupljena”, objašnjava Jovanović, a zatim otkriva kakva je ovdašnja publika.

“S obzirom na to da sam porijeklom pola Crnogorac i da sam dosta vremena proveo u Crnoj Gori, možda je i moj humor izgrađen gledajući duhovite rođake, pa mi je ta vrsta humora poznata. Ono što je bilo interesantno je da crnogorska publika nije baš naviknuta na stand up, upravo zato me i raduje ovaj festival, jer će doprineti razvoju i publike i komičara”, tvrdi on.

Dabanović i Puljiz u Crnoj Gori su započeli razvoj stand up komedije prije dvije godine, a Jovanović koji je prve korake napravio krajem devedestih, kaže da “rade dobar posao”.

“Kada sam ja počinjao, isto je bilo probijanje, pa sam gostovao po televizijama i objašnjavao šta je to stand up, kao da je u pitanju neka viša matematika. Recept za to generalno nemam, ali sam rekao Andriji: ‘Zbog ovoga neće nazvati ulicu ili školu po tebi, svi će zaboraviti, ali ti ćeš biti ponosan ako to zaživi’”, odgovara Jovanović i dodaje da su najbitniji živci i energija.

“Svaki trud je dobrodošao. Malo po malo ljuljamo, dok ne padne nešto sa drveta”, zaključuje sagovornik “Vijesti”, koji otkriva i šta je pripremio za crnogorsku publiku.

Iako ima dva samostalna projekta koji traju po sat i po, na “Opuču” neće biti u prilici da izvede taj materijal, s obzirom na to da će iste večeri kad i on, nastupiti još pet komičara.

“Svi imamo po 18 minuta, Andrija nam je rekao ‘nemoj neko da je prećera’. Još nisam odredio šta ću izdvojiti iz svog repertoara, ali oni koji budu prvi put došli da me čuju, biće im sve novo”, odgovara on. Kako kaže, sa kolegama sa kojima će nastupati je imao i ranije priliku da dijeli pozornicu, pa na gostovanje u Podgorici gledaju kao na ekskurziju.

“Idemo da se zezamo, da nam bude fino i nadamo se da ćemo to prenijeti na publiku. E sad, to što su kratki nastupi... neka dođu, vide i proberu, pa kasnije pozovu za samostalne nastupe. Što je i cilj ‘Opuč festivala’”, smatra Jovanović, koji u razgovoru za “Vijesti” otkriva i kako je on došao na ideju da postane stand up komičar.

“Kaže čuveni komičar Džimi Kar: ‘Stand up komedija je poremećaj ličnosti od kojeg možeš da živiš’. Kod mene je okidač bio ‘97. ili ‘98. kada sam vidio Edija Marfija i njegov stand up ‘Delirious’. Bilo mi je fascinantno kako čovjek sam u areni priča satima, dok se publika smije. Čovjek to mora da nosi u sebi. Najčešće to bude razredni klovn, kao što sam ja...”, kaže on.

Upravo mu je Marfi bio jedan od uzora na početku karijere, ali su na njega, kaže, uticali i drugi svjetski komičari.

“Ti idoli se mijenjaju kako komičar prolazi kroz različite faze. U jednom momentu je to bio Džordž Karlin, jer ima i suštinu sa jakom porukom i kritikom, ne samo foru, kasnije Luis Si Kej, pa Dejv Šapel, Džimi Kar... Ima dosta dobrih od kojih može da se uči, vidi koliko često pišu materijale”, objašnjava on i pravi poređenje.

“Svoju cjelovečernju ‘Grupnu terapiju’ igram deset godina, mijenjam je stalno i nešto dodajem, ali ima još potencijala, nisam je izigrao. Američki komičari naprave šou, predstave ga širom svijeta, nakon godina dana objave na DVD-u i pišu novi materijal, jer su u mašini, što još nije došlo kod nas”, zaključuje Jovanović.

Jedna od razlika bio je i crni humor koji su svjetski komičari slobodnije koristili, ali je posljednjih godina publika postala previše osjetljiva.

“To je izgleda globalna tendencija. Do prije par godina komičari su mogli svašta na sceni. Prije par mjeseci Luis Si Kej, koga su optuživali za seksualno zlostavljanje, izašao je u klub i probao je novi materijal, pa je neko to snimio i uhvatili su se za jedan dio. To se dešava i kod nas”, komentariše komičar i ističe da on voli kada je humor “na granici”.

Na kraju razgovora, Jovanović se prisjetio i svojih najgorih i najboljih nastupa iz dugogodišnje karijere.

“Loših nastupa možda ima desetak, ali su bili traumatični. To su najčešće bili korporativni nastupi, za firme, na kojem te ne slušaju, što je ozbiljan ožiljak na mozgu koji ostaje dugo godina”, otkriva on.

“A dobrih je bilo masu. Nekad ja budem nezadovoljan, ali publika kaže da je bio najbolji mogući nastup. Svaki koji se preživi sa osmijehom je dobar. Bilo je dobrih nastupa u Makedoniji, tamo je malo luđa publika, a kapira humor. I na Novobeogradskom letu gdje je bilo četiri hiljade ljudi... to je bilo za pamćenje, sličnije rok koncertu nego stand up nastupu. Nadam se da će mi sad ovaj u Podgorici biti najbolji”, uz smijeh poručuje Jovanović.

Osim njega, Dabanovića i Puljiza, na “Opuč festivalu” će se predstaviti i Srđan Olman, Omer Hodžić, Perica Jerković, Vlatko Štampar, Miloš Radojković, Neša Bridžis, Peđa Bajović, Goran Vugrinec i Tin Vodopivec, a karte koštaju od sedam do deset eura.

Reakcija publike isprovocira improvizaciju

Jedno od najčešćih pitanja postavljenih komičarima kada dolaze u Crnu Goru je “hoće li biti viceva na račun Crnogoraca”, a Jovanović komentariše koliko je teško pri gostovanjima osmisliti fore na račun nacionalnosti, a da pritom budu originalne.

“U suštini ja ne gađam, iako imam dio Crnogorca u sebi... Kad sam dolazio prošli put, imao sam dio gdje sam pričao o tetku iz Crne Gore i njegovom guslanju. To se publici dopalo. Ako su na primjer u publici ljekari, vole da se našalimo na račun njihove profesije. Tako da i fore na račun naroda prozuje, ali ne obavezno. To je više trenutak improvizacije. Idem sa sigurnim materijalom, pa se onda uvijek nešto doda, jer stand up je živa forma, nekad i reakcije iz publike isprovociraju improvizaciju”, ispričao je on.

Gluma i komedija zajedno u folderu “posao”

Jovanović se osim stand upom bavi i glumom, ali mu je karijera komičara najdraža.

“Imao sam ansabl sa 20 kolega i suflerom sa strane, ali mislim da je stand up teža forma, jer tu čovjek izlazi sa nečim što je sam napisao, svojim stavovima i humorom, pa je ogoljeniji. U pozorištu je potrebno da publika sjedi i sluša, a ovdje ako nema smijeha i aplauza...”, poredi on. “Generalno volim svoj posao, bilo da sam ispred mikrofona i snimam sinhronizaciju za crtani film, radio dramu, radijsku ili TV reklamu, film, seriju, sve stavljam u isti folder ‘posao’. Samo sam nastavio glumačku karijeru kroz stand up”, kazao je Jovanović.