Supruga bivšeg šefa Interpola dobila azil u Francuskoj
Grejs Meng tvrdi da je njen suprug žrtva političkog progona u Kini. Ona kaže da Kina nije dala ni trunku dokaza da potkrijepi optužbe protiv njenog supruga i naglašava da se radi o političkom slučaju
Supruga Meng Hongveja, bivšeg predsjednika Interpola koji se nalazi u pritvoru u Kini, rekla je da joj je Francuska odobrila zahtjev za azil i time, kako je naznačila, spasila njen život i život njihova dva sina.
Francuska kancelarija koja odlučuje o zahtjevima za azil donijela je odluku prošle nedjelje i dala joj status izbjeglice, saopštio je pravni tim Grejs Meng.
Grejs Meng je rekla za AP da garancija da može da ostane u Francuskoj gdje je Meng Hongvej bio stacioniran kao šef Interpola daje njenoj porodici veću sigurnost dok nastavlja borbu da dobije informaciju od Kine o tome gdje joj se suprug nalazi i čak da li je još živ.
"Da me Francuska nije štitila bila bih odavno ubijena. Ovim nam je dat drugi život, za mene i moju djecu", rekla je ona.
Posljednji kontakt sa mužem bio je znak noža u tekst poruci iz Kine neposredno prije nego što je nestao dok je bio na putu u Pekingu prošlog septembra. Kineske vlasti kasnije su objavile da je Meng Hongvej u zatvoru i da je optužen za korupciju.
Kinesko tužilaštvo u sjeveroistočnom gradu Tianđinu je 10. maja objavilo da je podignuta optužnica protiv Menga koji se tereti za primanje mita. U saopštenju koje je objavilo tužilaštvo ne iznose se detalji.
Meng je formalno uhapšen mjesec dana ranije nakon što je smijenjen sa javnih funkcija i izbačen iz vladajuće Komunističke partije.
On je izabran za predsjednika međunarodne policijske organizacije 2016. godine, ali je njegov četvorogodišnji mandat prekinut u oktobru, kada je nestao po dolasku u Kinu iz Francuske. Interpol nije bio obaviješten i bio je primoran da podnese zvaničan zahtjev Kini za informacije o tome gdje se Meng nalazi.
Grejs Meng tvrdi da je njen suprug žrtva političkog progona u Kini. Ona kaže da Kina nije dala ni trunku dokaza da potkrijepi optužbe protiv njenog supruga i naglašava da se radi o političkom slučaju.
Postoje sumnje da je Meng izgubio političku naklonost kineskog predsjednika Si Đinpinga.
Od suprugovog nestanka i hapšenja Grejs Meng živi pod policijskom zaštitom u Francuskoj.
Njeni advokati su naveli podnoseći njen zahtjev za azil u novembru prošle godine da bi bil u opasnosti ako bi se vratila u Kinu pošto je kritikovala kako se kineske vlasti odnose prema slučaju njenog supruga.
( Agencija BETA )