Raskrinkana kriminalna grupa: Malicioznim softverom ukrali preko 89 miliona eura
U kompleksnoj policijskoj operaciji sprovedene su istrage u SAD, Bugarskoj, Gruziji, Moldaviji i Ukrajini, prenio je Bi-Bi-Si (BBC)
Međunarodna kriminalna grupa koja je koristila ruski maliciozni softver da ukrade preko 100 miliona dolara (više od 89 miliona eura) od više od 40.000 žrtava raskrinkana je, saopštile su danas evropska i američka policija.
Sudski postupci su pokrenuti protiv osumnjičenih u Gruziji, Ukrajini, Moldaviji i u SAD, dok je pet ruskih državljana još u bjekstvu, saopštila je Evropska policija Europol na konferenciji za novinare u svom sjedištu u Hagu.
Operacija je omogućila da se rasformira velika mreža koja obuhvata šest zemalja, uključujući i Njemačku i Bugarsku.
Kako je navedeno, u istrazi su sarađivale policije više zemalja.
U kompleksnoj policijskoj operaciji sprovedene su istrage u SAD, Bugarskoj, Gruziji, Moldaviji i Ukrajini, prenio je Bi-Bi-Si (BBC).
"Kriminalna mreža je koristila maliciozni softver Goznim da ukrade oko 100 miliona dolara od više od 41.000 žrtava, uglavnom firmi i njihovih finansijskih institucija," rečeno je u Europolu.
Taj softver je sakupljao onlajn bankarske podatke i bankarske račune.
Među ruskim državljanima koj su u bjekstvu je i osoba koja je kreirala malver Goznim i nadgledala razvoj tog malvera, uključujući i njegovo iznajmljivanje drugim sajber kriminalcima.
Tužilac iz Pitsburga u SAD Skot Brejdi nazvao je operaciju međunarodnom akcijom bez presedana.
Deset članova te mreže optuženo je u Pitsburgu u SAD za više krivičnih djela uključujući uduživanje radi kompjuterske prevare, bankarsku prevaru i pranje novca.
Malver koji je omogućio sajber kriminalcima iz istočne Evrope da na daljinu preuzmu kontrolu nad tako zaraženim kompjuterima i izvlače novac iz bankovnih računa žrtava, a na meti su bile kompanije i institucije u svim sektorima u Americi, prenosi agencija AP.
Među žrtvama su bile i advokatska kancelarija u Vašingtonu, crkva u Teksasu, firma za namještaj u Kaliforniji i kasino u Misisipiju.
Umjesto da traže izručenje svih 10 optuženih, što može da traje godinama čak i za zemlje koje imaju ugovore sa SAD, tužioci će prvo pokrenuti postupke protiv njih u istočnoevropskim zemljama kao što su Ukrajina,Moldavija i Gruzija, prenosi AP.
"To predstavlja promjenu u načinu procesuiranja sajber kriminala", rekao je Brejdi u intervjuu za AP uoči konferenciji za novinare u Hagu sa predstavnicima drugih zemalja.
( Vijesti online, Agencija BETA )