Tajna novčanice od 100.000 dolara
Na licu „stohiljadarke“ koja je pomogla američkoj posrnuloj ekonomiji bio je 28. predsjednik SAD Vudro Vilson
Prije osam i po decenija u Sjedinjenim Američkim Državama postojala je novčanica od 100.000 dolara. Iako je ova novčanica pomogla američkoj posrnuloj ekonomiji, zvanično nikada nije bila u upotrebi.
Davne 1933. godine, svijet se borio sa Velikom krizom, poznatom i kao Velika depresija. Jedan od najdužih sunovrata industrijalizovanog Zapada bio je u punom zamahu. Deflacija takođe.
Američki predsjednik Frenklin Ruzvelt naložio je sunarodnicima da predaju Vladi i najmanje količine zlata koje su posjedovali.
Razlog za takav potez vlasti bio je to što u zemlji niko nije ništa kupovao novcem.
Amerikanci su pristali da predaju sve što su imali, ali to nije bilo dovoljno jer je Ruzvelt odlučio da spasi banke, što je bio dobar potez za kupce, ali ne i za kontrolu valute.
Zbog toga, američki predsjednik predložio je da tamošnje ministarstvo finansija preuzme rezerve zlata.
Onog momenta kada je vlast imala pod kontrolom rezerve zlata, mogla je lakše da sprovede plan za devalvaciju dolara. Mjere su podrazumijevale i štampanje novca, pa je jedna od novčanica bila vrijednosti 100.000 dolara, piše portal RTS.
Na licu „stohiljadarke“ bio je 28. predsjednik SAD Vudro Vilson.
Iako ovakva novčanica nikada nije dospjela u opticaj, mjere su bile uspješne i cijene proizvoda su polako počele da rastu, a američka ekonomija da se oporavlja.
( Vijesti online )