Brajović: Evropska budućnost prevazilazi partijske i pojedinačne interese
Parlament je institucija dijaloga, ali dijalog podrazumijeva najmanje dvije strane i iskrenu namjeru da se konstruktivno pristupi izazovima, kazao je predsjednik Skupštine
Evropska budućnost država regiona pojedinačno, ali i Zapadnog Balkana, prevazilazi partijske i okvire interesa pojedinačnih društvenih grupa, poručio je predsjednik Skupštine Ivan Brajović.
Crnogorski parlament i Centar za demokratsku tranziciju (CDT) danas su, pod pokroviteljstvom Balkanskog fonda za demokratiju i Ambasade Norveške, organizovali konferenciju „Zapadni Balkan i EU: demokratska konsolidacija kroz ispunjavanje političkih kriterijuma“.
Brajović je, otvarajući konferenciju, istakao da tema skupa predstavlja prirodni nastavak stalnih napora Skupštine da sa partnerima iz zemlje i inostranstva pokreće teme od značaja prije svega za naše države pojedinačno, kao i budućnost Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji (EU).
„Integracija u EU koja nas je danas okupila, jedan je od onih procesa koji uživa najveću podršku građana Crne Gore, prema svim istraživanjima preko 60 odsto. To je i programski cilj svih parlamentarnih partija ovog saziva“, kazao je Brajović.
Kako je naveo, tom temom se bave i brojne organizacije civilnog sektora, akademska zajednica i mediji, i svi u tom procesu imaju odgovornost.
Brajović je poručio da je parlament institucija dijaloga, ali, kako je kazao, dijalog podrazumijeva najmanje dvije strane i iskrenu namjeru da se konstruktivno pristupi izazovima.
„Kao što sam vjerovao da će kolege iz opozicije biti odgovorne prema onima koji su ih birali i vratiti se u parlament da budu njihov glas, tako i sad želim da vjerujem da će, i u svjetlu poruka iz juče objavljenog Izvještaja Evropske komisije o Crnoj Gori, shvatiti važnost svoje uloge u procesu unaprjeđenja izbornog zakonodavstva“, rekao je on.
Brajović je istakao da evropska budućnost država regiona pojedinačno, ali i Zapadnog Balkana, prevazilazi partijske i okvire interesa pojedinačnih društvenih grupa, kao i da Skupština Crne Gore današnjim događajem daje doprinos ispunjavanju tog zadatka na posvećen i valjan način.
Kako je saopšteno iz Skupštine, učesnike konferencije su pozdravili i izvršni direktor CDT-a Dragan Koprivica, direktorica Balkanskog fonda za demokratiju Gordana Delić, kao i prvi sekretar ambasade Kraljevine Norveške Geir Hakon Johansen.
U prvom panelu o ispunjavanju političkih kriterijuma iz ugla parlamenata govorili su predsjednici nadležnih odbora za evropske integracije Skupštine Crne Gore, Narodne skupštine Srbije i Sobranja Sjeverne Makedonije, Slaven Radunović, Nenad Čanak i Artan Grubi.
U drugom panelu o ispunjavanju kriterijuma iz ugla civilnog društva diskutovali su Milica Kovačević (CDT Crna Gora), Pavle Dimitrijević (CRTA Srbija), Bardil Jašari (Fondacija Metamorfozis Sjeverna Makedonija), Oana Popesku (Global fokus Rumunija) i Darko Brkan (UG Zašto ne? BiH).
U diskusiji tokom oba panela učestvovali su, pored Brajovića, poslanici vladajuće većine i opozicije Skupštine Crne Gore, kao i gosti iz nevladinog sektora iz zemlje i regiona.
„Sumirajući glavne poruke diskusije, Koprivica je akcentovao potrebu mnogo većeg razumijevanja između EU i Zapadnog Balkana, kako država pojedinačno tako i cijelog prostora koji funkcioniše kao sistem spojenih sudova u kojem se događaji u jednoj državi neminovno odražavaju na sve ostale“, kaže se u saopštenju
Navodi se da je istaknuto očekivanje veće fokusiranosti EU na probleme i potrebe Zapadnog Balkana, imajući u vidu sve okolnosti u donošenju odluka i moguće posljedice neblagovremenog djelovanja.
„Zaključeno je da parlamenti treba da razmotre mogućnost stvaranja posebnog sistema kontrole ispunjavanja političkih kriterijuma demokratske konsolidacije na integracionom putu, u čemu od koristi može biti čvršća saradnja nadležnih odbora sa nevladinim sektorom“, dodaje se u saopštenju.
( MINA News )