Pola vode ne stigne do potrošača
Preduzeće Vodovod i kanalizacija prošlu godinu završilo je sa povećanim gubicima na vodovodnoj mreži, u izvještaju o radu preduzeća za prošlu godinu piše da su gubici 17.561.560 kubika ili 48,94 odsto
Preduzeće Vodovod i kanalizacija prošlu godinu završilo je sa povećanim gubicima na vodovodnoj mreži u odnosu na plan. U izvještaju o radu preduzeća za prošlu godinu o kojem će se odbornici u Skupštini Glavnog grada izjasniti 13. juna na sjednici gradskog parlamenta, piše da su gubici 17.561.560 kubika ili 48,94 odsto.
“Gubici su iznad planiranih programom rada za 2018. godinu (48 odsto). U narednom periodu aktivnosti na smanjenju gubitaka se moraju intenzivirati. Prije svega moraju se poboljšati aktivnosti od strane nadležnih službi ovog društva što se tiče mjerenja i očitavanja potrošnje, kao i aktivnosti u cilju smanjenja tehničkih gubitaka na mreži i objektima mreže, isključenja sa vodovodne mreže onih korisnika koji su nelegalno priključeni i koji redovno ne izmiruju svoje račune”, piše u izvještaju preduzeća.
Gubici Vodovoda, kako je ranije objasnio hidrolog Mihailo Burić, su administrativni i tehnički. Pod administrativnim spadaju nelegalni priključci, ukradena vode, a u tehničke, voda koja se prospe do potrošača tokom transporta zbog loših postojećih mreža.
U prošloj godini je sa svih izvorišta potisnuto 35.887.167 kubika vode, što je za 0,67 odsto manje u odnosu na prethodnu godinu, i za 1,68 odsto manje u odnosu na plan.
Vodovod je u prošloj godini ostvario ukupan prihod od 13.891.944, ukupan rashod je bio 13.646.372 eura, što znači da je na kraju godine preduzeće ostvarilo neto dobit od 35.750 eura.
Ukupna potraživanja preduzeća na 31. decembar prošle godine iznose 7.995.664 eura, a obaveze iz poslovanja, na isti dan, iznose 5.239.305 eura.
Kada su u pitanju nenaplaćena potraživanja u izvještaju je naznačeno da Opština Danilovgrad duguje 209.645, za hidrante i cistijerne dug je 442 eura, dok za usluge potražuju 1.866.959 eura.
Preduzeće je u prošloj godini na utuženje predalo 758 predmeta, od čega je utuženih 644 fizičkih lica za dug od 169.942 eura i 114 pravnih lica za dug 764.744 eura.
“Efekti naplate, ako se uzmu u obzir zaključeni ugovori po utuženju (uplaćene rate), dobrovoljne uplate i blokirani računi, iznose 92 odsto, posmatrano i za fizička lica i za kategoriju potrošača – pravna lica, a ako izuzmemo naplatu po osnovu blokada računa (ne može se procijeniti sigurnost naplate cjelokupnog iznosa) naplata iznosi 77 odsto. Bolji efekti su svakako postignuti kod kategorije pravnih lica, gdje efekat naplate ne računajući blokade iznosi skoro 90 odsto “, saopšteno je u izvještaju.
U dokumentu je naznačeno da je u prošloj godini pred sudovima pokrenuto 139 predmeta, od čega je 118 pokrenuo Vodovod po osnovu duga za utrošenu vodu, a 21 predmet u kojima su po raznim osnovama podnijete tužbe protiv preduzeća.
Plan da se do 2021. gubici samnje na 25 odsto
Projekcija dugoročnog snabdijevanja vodom“, koju je 1997. godine radio tim profesora i stručnjaka sa Građevinskog fakulteta u Podgorici, a kojom je projektovano da bi se pametnim i racionalnim investiranjem, do 2021. godine, gubici na vodovodnoj mreži u Podgorici mogli svesti na svega 25%. Tadašnji gubici bili su na 35%, dok danas iznose čak 48.3%. Sake godine prosipamo vodu u vrijednosti od oko 7,5 miliona eura. Iz opozicije ukazuju da i preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ godišnje troši „skoro šest miliona eura za plate svojih zaposlenih, dok je isto preduzeće tokom 2000. godine za plate trošilo svega 1,5 miliona eura“.
Na sajtu podgoričkog Vodovoda piše da je potrebno izvršiti saniranje i zamjenu pojedinih cjevovoda na vodovodnoj mreži. Da u okviru mreže postoji veliki procenat azbest-cementnih cijevi koje u narednom periodu treba da budu zamijenjene. Ove cijevi su stare oko četrdeset godina, a posebno njihovu zamjenu treba postaviti kao prioritet zbog zaštite zdravlja ljudi. Osim azbest-cementnih cijevi i PVC kao materijal je izbačen iz upotrebe i takođe je potrebno izvršiti i njegovu zamjenu u narednom periodu.
Novi kolektor i nova mreža
Izvršni direktor “Vodovoda” Filip Makrid je kazao ranije medijima da je investicija, uključujući i izgradnju postrojenja i konsultantske usluge, vrijedna oko 50 miliona eura.
Izgradnja kolektora planirana je u Botunu, na samom kraju naselja Dajbabe, uprkos protivljenju mještana.
Grad se već godinama suočava s problemom tretmana otpadnih voda. Postojeći kolektor, izgrađen sedamdesetih godina prošlog vijeka, ne može ispuniti potrebe grada.
Kolektor u blizini Kliničkog centra sagrađen prije 36 godina projektovan je za 55.000 stanovnika, a zvanični podaci iz popisa od 2011. godine govore da u Podgorici živi preko 187 hiljada stanovnika.
Prvi međunarodni poziv za izgradnju kolektora raspisan je krajem 2013. godine, a poništen krajem aprila naredne godine.
U tenderskoj dokumentaciji je bilo navedeno da je planiran most preko rijeke Morače kod sadašnjeg postrojenja, raspona od 130 metara i glavni kolektor, dužine 4.500 metara, koji spaja novo i staro postrojenje.
( Vijesti online )