Ursula fon der Lejen nominovana za predsjednicu Evropske komisije, Mišel umjesto Tuska...
BBC navodi da je Lejen bliska saradnica njemačke kanclelarke Angele Merkel, a da je njena nominacija došla kao iznenađenje nakon što su mnogi predlozi odbijeni
Lideri Evropske unije (EU) postigli su danas dogovor o imenovanju čelnika u EU.
Tako je njemačka ministarka odbrane Ursula fon der Lejen nominovana za novu predsjednicu Evropske komisije (EK).
To je dogovor lidera EU nakon maratonskog samita koji je trajao tri dana, prenosi BBC.
Taj britanski medij navodi da je Lejen bliska saradnica njemačke kanclelarke Angele Merkel, a da je njena nominacija došla kao iznenađenje nakon što su mnogi predlozi odbijeni.
Njeno ime se pojavilo kao kompromisno rješenje kada su u lideri EU bili u ćorsokaku zbog nesuglasica oko toga ko će voditi najvažniju funkciju u Briselu, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Ukoliko je izabere Evropski parlament, ona će postati prva žena na čelu EK.
Aktuelni predsjednik EK Žan-Klod Junker izjavio je 3. maja da je "krajnje vrijeme da jedna žena bude na čelu EK".
Premijer Belgije Šarl Mišel nominovan je za nasljednika Donalda Tuska na čelu Evropskog savjeta, dok bi zajedničku spoljnu politiku i bezbjednost trebalo da vodi španski ministar inostranih poslova Žozep Borelj.
Mišel bi tako mogao biti drugi Belgijanac na čelu Evropskog savjeta i on će predstavljati liberalnu struju u evropskim institucijama. Od 2014. godine vodi belgijsku Vladu.
Borelj je predstavnik socijalista, koji je od 2018. vodio špansku diplomatiju.
Generalna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Kristin Lagard nominovana je za čelnu poziciju Evropske centralne banke (ECB), navodi BBC.
Sporazum o imenima je rezultat maratonskog susreta predsjednika i premijera EU koji je počeo u nedjelju i oborio sve rekorde u istoriji EU.
Načelno, lideri EU su trebali imati sva imena na stolu već u junu, kada je bio održan redovni samit između 20. i 21. juna.
Predsjednicu Evropske komisije, kao i sve komesare, treba da potvrdi Evropski parlament, nakon javnog saslušanja.
Komesare predlažu zemlje članice EU i svi trebaju dobiti potvrdu Evropskog parlamenta.
( Vijesti online )