Svečanost u čast kapetana Miroslava Štumbergera
“Riječ je o čovjeku koji je godinama bio organizacioni i duhovni patron, kolekcionar velikog i vrijednog kulturnog blaga koje je ostavio gađanima Baošića, Herceg Novog i Boke..."
Ispred Muzeja Starog kapetana u Baošićima održan je prigodan program upriličen kao znak sjećanja na rođendan kapetana Miroslava Štubergera koji je svoju kuću i vrijedne kolekcionarske predmete ostavio mještanima Baošića. U svečanosti su učestvovali klapa “Stari kapetan” i KUD “Sloga”,
Domaćini su bili Mjesna zajednica Baošići, Muzej “Mirko Komnenović” i Galerija “Josip Bepo Benković”, a uz podršku gradske Turističke organizacije.
“Riječ je o čovjeku koji je godinama bio organizacioni i duhovni patron, kolekcionar velikog i vrijednog kulturnog blaga koje je ostavio gađanima Baošića, Herceg Novog i Boke. Kapetan Miroslav Štumberger kuću je zavještao mjesnoj zajednici Baošić, ona je obnovljena 2015. godine, i data je na upravljanje gradskom Muzeju i galeriji, kazala je direktorica ove ustanove Slavica Božović.
Pomorski kapetan Miroslav Štumberger (1892 – 1983) nakon završetka vojne akademije došao je u Boku i kao čovjek stvaralačkog duha, visoke kulture i obrazovanosti sa znanjem pet jezika, počinje sa sakupljanjem starina kojih je u to vrijeme još bilo u izobilju kod mještana. Nije štedio novac za otkup tih predmeta, tako da je uskoro cijela kuća bila puna raznovrsnih etnoloških predmeta, ali i vrijednih primjeraka starog oružja.
Svojevremeno je pedantno sačinio popis muzejskog inventara sa naznakom porijekla svakog pojedinog predmeta.
Pored vrijednih ikona iz škole Rafailović Dimimitrijević, stilskog namještaja, umjetničkih slika, starog oružja i novca, maketa brodova koje je sam pravio, posebnu vrijednost činila je biblioteka od 1516 knjiga, među kojima je bilo 46 knjiga iz XVII, XVIII i XIX vijeka. Najvrijednije knjige su tri toma jednog od prvih izdanja Enciklopedija britanika iz 1788. godine. (The New Royal Cyclopaedia and Encyclopaedia, vol. I, II, III. London 1788.), Familijarna engleska Biblija iz 1548, Napoleonov Kodeks iz 1806, Astronomija i osnovi geometrije iz 1604 godine i još mnoge druge.
( Slavica Kosić )