Novoj zgradi CANU ne treba procjena uticaja
Izgradnja novog zdanja CANU pod Goricom trebalo bi da košta preko četiri i po miliona eura. Gotovo zaokružena papirološka procedura
Crnogorska akademija nauka i umjetnosti (CANU) mogla bi uskoro početi rekonstrukciju postojećeg zdanja na Gorici i izgradnju novog.
Sekretarijat za planiranje i uređenje prostora Glavnog grada donio je rješenje kojim je odlučeno da za izgradnju objekta kulture - Akademije na parceli pod Goricom nije potrebna izrada elaborata o procjeni uticaja na životnu sredinu.
Izgradnja novog zdanja CANU pod Goricom trebalo bi da košta preko četiri i po miliona eura, a u tu cifru nije uračunato opremanje i namještaj.
Za akademike je prije skoro deset godina započeta nova zgrada na lijevoj obali Morače, na Bulevaru Ivana Crnojevića, u blizini Milenijum mosta, za čiju izgradnju je potrošeno preko šest miliona eura, ali još nije završena. Izvođač radova na toj zgradi je bila firma “Kroling”. U međuvremenu, na zahtjev Vlade, u tu zgradu treba da se preseli neki od sudova u Podgorici, a odlučeno je da se za potrebe CANU renovira postojeće zdanje na Gorici, gdje bi bile smještene naučno-istraživačke jedinice, legat i izgradi novo zdanje.
Nova zgrada, koja bi imala preko četiri hiljade kvadrata, treba da ima svečanu salu, biblioteku, kabinete, atelje za umjetnike i druge sadržaje.
Vlada je početkom prošle godine donijela Odluku o urbanističko-arhitektonskom rješenju nove zgrade CANU pod Goricom, a premijer Duško Marković je krajem 2017. poručio da će izgradnja biti jedan od prioriteta Direkcije javnih radova.
Novo zdanje CANU gradiće se po urbanističko-arhitektonskom rješenju arhitekata Đorđa i Branislava Gregovića, Marka Bešovića i Veljka Radulovića iz studija “Grad”, koji su pobijedili na konkursu Ministarstva održivog razvoja i turizma.
Po zamisli autora prvoplasiranog rješenja na nacionalnom konkursu sadašnje zdanje CANU neće biti rušeno, već renovirano i dopunjeno novim objektom, koji će biti, kako su objasnile arhitekte u projektnom tekstu, podređen imperativu očuvanja i unapređenja prirodnih karateristika lokacije.
„Novoprojektovani objekat Akademije stoga ima jednostavan oblik podređen glavnim funkcionalnim zahtjevima i zahtjevu da se na postojeće prirodno okruženje što manje utiče”, navodi se u obrazloženju arhitekata.
( Borko Ždero )