Klica: NPCG važan faktor razvoja
Direktor NPCG je rekao da se zaštićena područja suočavaju i s novim izazovima u procesu pristupanja EU
Nacionalni parkovi Crne Gore (NPCG) sve više izrastaju u važan faktor razvoja, afirmišući se kao prepoznatljiv crnogorski brend, ocijenjeno je iz tog javnog preduzeća.
NPCG je u cilju promocije prirodnih i kulturnih znamenitosti pet crnogorskih nacionalnih parkova i njihove turističke ponude, kao i razmjene iskustava i ideja sa predstavnicima diplomatskog kora u Crnoj Gori, organizovalo promotivnu aktivnost pod nazivom Pješačenje s ambasadorima.
Direktor NPCG, Elvir Klica rekao je da je cilj aktivnosti da goste upoznaju sa vrijednostima i ljepotama, kao i da tokom dvosatne vožnje brodom razmjene ideje i iskustva kada je riječ o upravljanju zaštićenim područjima u drugim zemljama.
On je dodao da, zahvaljujući svojim potencijalima, NPCG sve više izrastaju u važan faktor razvoja, afirmišući se kao prepoznatljiv crnogorski brend.
“Osim što su značajni po svojim prirodnim i kulturno-istorijskim vrijednostima, NPCG su i generator razvoja opština i lokalnih sredina kojima pripadaju. Sistem zaštićenih područja daje značajan doprinos nacionalnoj ekonomiji sačinjavajući veliki udio u nacionalnoj turističkoj privredi kao najbrže rastućoj”, naveo je Klica.
Kako je rekao, ono što posebno daje rezultate je uvezivanje turističke ponude Jadranske obale i NPCG u saradnji sa ukupnom turističkom privredom i turističkim agencijama.
“Crnogorski nacionalni parkovi već imaju vrlo važnu ulogu u razvoju turizma u našoj državi i ta će uloga u bliskoj budućnosti postati veća. Raduje nas što su predviđanja za ovu godinu da će nacionalni parkovi Crne Gore privući više od pola miliona posjetilaca“, kazao je Klica.
On je dodao da se zaštićena područja suočavaju i s novim izazovima u procesu pristupanja Evropskoj uniji. NATURA 2000 jedan je od tih izazova i, kako je rekao, NPCG, naporno radi na pronalaženju najboljeg mogućeg rješenja za te nove obveze.
„Vjerujem da ćemo za to naći dobro rješenje, jer imamo iskusne stručnjake i to je samo pitanje organizacije i finansiranja. Učinit ćemo sve što je u našoj moći da ispunimo zadatke koji su dati Crnoj Gori u vrlo izazovnom 27 Poglavlju“, rekao je Klica.
Direktorica Direktorata za životnu sredinu u Ministarstvu održivog razvoja i turizma Ivana Vojinović kazala je da taj događaj ima i edukativni karakter.
“Imali smo imali priliku da čujemo više o prirodnim i ekološkim osobenostima ovog parka. Učesnici događaja upoznali su se i sa istorijskim i kulturološkim vrijednostima i ostavštinom ovog područja”, navela je ona.
Šef Sektora za saradnju Delegacije EU u Crnoj Gori Herman Špic naveo je da su izvanredne prirodne ljepote razlog dolaska velikog broja turista u Crnu Goru.
“NPCG imaju ključnu ulogu u zaštiti i očuvanju prirodnih ljepota. Kako bi Crna Gora udovoljila zahtjevima EU u smislu usaglašavanja zakonske regulative evropske tekovine, kada je u pitanju Poglavlje 27, tranutno smo u pregovorima sa Vladom Crne Gore o ovim pitanjima”, rekao je Špic.
To, kako je kazao, uključuje i mapiranje osjetljivih područja u okviru koncepta Natura 2000.
Ambasador Hrvatske u Crnoj Gori Veselko Grubišić istakao je da crnogorski i hrvatski nacionalni parkovi dobro srađuju. On je dodao da povećanje cijene ulaznica u hravtske nacionalne parkove nije uticalo na broj posjeta tim zaštićenim područjima.
“U nekim nacionalnim parkovima morali smo ograničiti broj posjetilaca kako bi osigurali samoodrživost, jer parkove moramo čuvati sada za generacije koje dolaze. Ulaz u NP Krka je 25 eura, ali prošle godine je bilo skoro milion i po posjeta”, naveo je on.
Tokom dvočasovnog krstarenjem Jezerom gosti su imali priliku da vide Grmožur-Lesendro-Rijeku Crnojevića, i dobiju informacije o prirodnim vrijednostima i biodiverzitetu tog područja.
Oni su kazali da su oduševljeni ljepotama i raznovrsnošću pejzaža NP Skadarsko jezero, a nakon krstarenja imali su priliku da obiđu i Centar za posjetioce na Vranjini.
( MINA News )