Viši sud koči još jedan predmet protiv Žugića
Viši sud probio je zakonski rok u kome je trebalo da odluči o žalbi službenika CBCG Ivana Jovića, koji se žalio na prvostepenu presudu Osnovnog suda po kojoj je odbijen njegov zahtjev za zaštitu od diskriminacije
Viši sud probio je zakonski rok od dva mjeseca u kome je trebalo da odluči o žalbi službenika Centralne banke (CBCG) Ivana Jovića koji se žalio na prvostepenu presudu Osnovnog suda po kojoj je odbijen njegov zahtjev za zaštitu od diskriminacije i vraćanje na ranije mjesto koje je pokrivao u vrhovnoj monetarnoj instituciji.
Jović je tužio CBCG zbog navodne diskriminacije i nezakonitog raspoređivanja na drugo radno mjesto. On je od Osnovnog suda tražio da se ponište aneksi ugovora o radu, postavi na radno mjesto koje odgovara njegovoj stručnoj spremi i godinama iskustva i da mu se isplati nepunih 2.200 naknade materijalne i 2.000 eura nematerijalne štete sa pripadajućim kamatama.
Njegov advokat Veljko Baćović “Vijestima” je kazao da je Jović petog januara podnio žalbu na prvostepenu presudu Osnovnog suda u Podgorici, nakon čega je Vrhovni sud 18. marta donio rješenje kojim je određena delegacija predmeta iz Višeg suda u Podgorici u Viši sud u Bijelom Polju. Predsjednik Višeg suda je Boris Savić.
“Iako je članom 434 Zakona o parničnom postupku propisano da će sud u radnim sporovima, kakav je ovaj, uvijek da obrati naročito pažnju na potrebu hitnog rješavanja radnih sporova dok će Viši sud biti obavezan da odluku o žalbi podnesenoj protiv odluke prvostepenog suda donese u roku od 60 dana od dana prijema spisa predmeta, do danas nije odlučeno po žalbi Jovića. To upućuje na zaključak da Viši sud ne postupa u skladu sa zakonom, dok se postavlja pitanje razloga za ovakvo postupanje imajući u vidu da je tužena CBCG, a tužilac jedan od zaposlenih”, istakao je Baćović.
Nepostupanje u slučaju Jovića je drugi predmet u kome Viši sud krši zakon, a koji se odnosi na postupanja CBCG pod rukovodstvom guvernera Radoja Žugića. Viši sud je prekršio zakonski rok u kome je trebalo da otpremi svoju odluku o tome da li je potvrdio ili odbacio presudu Osnovnog suda po kojoj je Skupštine Crne Gore nezakonito smijenila bivšu viceguvernerku CBCG Irenu Radović.
Osnovni sud u Podgorici je 22. februara ove godine donio presudu da je Skupština nezakonito, na predlog Žugića i Savjeta CBCG, smijenila Radovićevu i na tu presudu se Višem sudu u ime Skupštine žalila Kancelarija zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore. Iz ove sudske instance su ranije “Vijestima” saopštili da su oni presudu povodom žalbe donijeli 7. maja, ali ta odluka nije otpravljena u roku od 30 dana.
Pravni zastupnici Radovićeve, advokati Goran Rodić i Siniša Gazivoda, uputili su kontrolni zahtjev Saviću kako bi utvrdio da li se u njenom slučaju neopravdano odugovlači sa odlučivanjem.
Iz Višeg suda su kazali da se njihova odluka nalazi u Odjeljenju sudske prakse tog suda, a nakon što to odjeljenje vrati odluku, ona će biti otpremljena prvostepenom sudu, a zatim strankama. Zakonski rok Saviću da odgovori na kontrolni zahtjev prema odredbama Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku je 60 dana. Gazivoda i Rodić su kontrolni zahtjev predali 14. juna, tako da je rok predsjedniku suda da saopšti razloge kašnjenja do 13. avgusta.
Tvrdio da je žrtva Žugićevog revanšizma
Jović je u tužbi Osnovom sudu naveo da je žrtva revanšizma Žugića, te da je početkom 2017. godine nezakonito raspoređen na novo radno mjesto, sa manjom zaradom, i to u skladu sa “Pravilnikom o sistematizaciji radnih mjesta od 30. decembra 2016, za koji se ne može utvrditi da li je i kada stupio na snagu”.
U tužbi je istaknuto da je Joviću 5. januara 2017. godine, šest dana po donošenju pravilnika, dostavljen aneks ugovora o radu “koji je on prihvatio jer Zakon o radu predviđa otkaz ugovora o radu u slučaju nepristanka na izmijenjene uslove rada”.
Naglašava se i da je Jović u CBCG radio “kao uzoran radnik” od 2004, u Sektoru za finansijske i bankarske operacije, te da je od januara 2017. godine, bez razloga, raspoređen na drugo i manje plaćeno radno mjesto.
( Marija Mirjačić, Tina Popović )