Pad: Crna Gora na 50. mjestu UEFA liste, prvak uskoro kreće od preliminarne runde?
Trend je takav da su naši klubovi u posljednje dvije sezone ostvarili bolje rezultate samo od klubova iz San Marina
Nakon nepotpunog trećeg kola kvalifikacija za evropska takmičenja, Crna Gora se nalazi na 50. mjestu Uefine klupske rang-liste, što je najniži plasman još od početnih sezona nakon nezavisnosti, odnosno formiranja nacionalnog šampionata.
Iza Crne Gore, po klupskom koeficijentu samo su Estonija, Kosovo, Farska Ostrva, Andora i San Marino.
Koeficijent Uefe, koji se dobija tako što se sabiraju rezultati klubova u posljednjih pet sezona (bod za pobjedu, pola boda za remi) i dijele sa brojem učesnika (Crna Gora ima četiri), za crnogorske ekipe iznosi 4,375 (ne računa se prolaz dalje, već samo rezultati).
Toliki koeficijent imaju Sjeverna Irska i Estonija.
Ove sezone su Sutjeska, Budućnost, OFK Titograd i Zeta, do sada, ostvarili koeficijent jedan, sa dva remija Sutjeske, dvije pobjede Budućnosti, te po remi OFK Titograda i Zete (četiri boda, četiri kluba).
Ostao je još revanš Linfild – Sutjeska, narednog utorka u Belfastu, tako da prvak ima šansu da poveća koeficijent, a da eventualnim plasmanom u plej-of Lige Evrope, nakon poraza u Podgorici 2:1, izbori još dva evropska meča.
Ako se, međutim, ništa ne promijeni, odnosno ako Sutjeska izgubi, prvak Crne Gore vjerovatno će vrlo brzo, možda od sezone 2021/22, morati da krene od samog evropskog dna.
Naime, šampioni četiri najslabije rangirane zemlje na Uefinoj listi ne igraju u kvalifikacijama, već na preliminarnom turniru, sa koga pobjednik stiče pravo da učestvuje u prvoj kvalifikacionoj rundi za elitno takmičenje.
Trend je takav da su naši klubovi u posljednje dvije sezone ostvarili bolje rezultate samo od klubova iz San Marina!
Ukupno su osvojili prosječno 1,375 bodova (koliko i estonski), dok su recimo klubovi sa Kosova ostvarili koeficijent četiri, sa Farskih Ostrva 2,25, iz Andore 2,333...
Šta bi značio novi pad na listi i učešće prvaka na preliminarnom turniru, sa neizvjesnim ishodom – prije svega, manju zagarantovanu zaradu od Uefe, te dodatno urušavanje imidža nacionalnog šampionata, koji je, očito, sve slabiji.
To više nije utisak, to je – činjenica.
Kao što je i činjenica da 12 godina nakon nezavisnosti, samo jedan stadion zadovoljava bukvalno minumum minimuma uslova za odigravanje mečeva trećeg kola Uefinih takmičenja i nacionalnog tima.
I pored velikih ulaganja FSCG u pomoćne i glavne terene, reflektore, infrastrukturu uopšte, uprkos trenerskoj školi koja izdaje Uefine licence, uprkos tome što se fudbal voli u Crnoj Gori, i što su se ovdje rađali i stvarali igrači – i svjetskog kalibra, crnogorski klupski fudbal tone...
( Aleksandar Radović )