Firmu "ohladili", pa dali privatniku
Najveća hladnjača na sjeveru Crne Gore još se vodi u registru Centralne depozitarne agencije pod nazivom “Hladnjača AD Berane” iako je uništena, a objekat preuređen u trgovinski centar
Bivša zgrada „Agropolimlja“ u Beranama i najveća hladnjača na sjeveru Crne Gore mogu se vidjeti još jedino na fotografijama u novinskim arhivama, jer je tom objektu promijenjena namjena, odnosno preuređena je u veleprodajni objekat privatnika, iako se beranska “Hladnjača” još vodi u registru Centralne depozitarne agencije pod nazivom “Hladnjača AD Berane”.
“Beranska ‘Hladnjača’ više ne postoji. Još koliko prije godinu-dvije u njoj je lagerovana borovnica i šumsko voće. Takve i tolike hladnjače više nema nigdje na sjeveru“, kaže jedan od bivših radnika.
On objašnjava da je beranska hladnjača radila po starom sistemu koji je bilo lako preurediti i prepraviti, ali da nekom to očigledno nije bilo u interesu.
„To više niko ne može, što bi narod rekao, da razoputi. Da li je zgrada prodata ili je samo ustupljena i izdata za kiriju. Hladnjača je, uglavnom, uništena, a objekat preuređen u trgovinski centar“, kaže taj sagovornik.
Nije “Hladnjača” jedino nepostojeće preduzeće u Centralnoj depozitarnoj agenciji kada se radi o Beranama. Kao segmenti nekadašnjeg velikog poljoprivrednog preduzeća „Agropolimlje“ i drugih beranskih kompanija, u CDA, iako odavno ne postoje, još se vode firme “Maloprodaja” AD Berane, pekara “Bepek” AD Berane, Poljoprivreda i šumarstvo AD Berane, Ugostiteljsko preduzeće “Stadion” DD Berane, Uslužni servis AD Berane.
Nijedna od njih odavno ne postoji, dok se imena manjinskih akcionara, od kojih su neki među deset najvećih, provlače u registru kroz nazive ovih, takoreći, fantomskih kompanija.
Oni navode da su kao akcionari grubo oštećeni tako što im je prilikom diobnog bilansa preduzeća uskraćeno pravo na dio svojine koja je pripadala nekadašnjem preduzeću „Agropolimlje“.
Kažu i da postoje osnovane sumnje da se u ovom slučaju radi o organizovanom kriminalu i da akteri tih radnji godinama ostaju nekažnjeni.
“Na osnovu postojećih dokaza, jasno se može zaključiti da su pojedinci ostvarili dobit od imovine koja je pripadala našem preduzeću. Tako i dan-danas ti tajkuni uništavaju imovinu i ruše objekte u kojima smo nekada radili, i umjesto njih, naočigled svih, podižu zgrade i tako uvećavaju svoje bogatstvo”, pričaju akcionari.
Nakon što je 1998. godine rasparčano na deset novih firmi, sva imovina dotadašnjeg DD „Agropolimlja” Berane, koja je podijeljena između akcionarskih društava, procijenjena je, tako da je utvrđen akcionarski kapital zaposlenih i fondova. Zatim su sva nova akcionarska društva formirala skupštine akcionara i upravne odbore i imenovala izvršne direktore.
Bivši akcionari tvrde da su nakon toga direktori akcionarskih društava pribjegli nezakonitim radnjama. “Direktori akcionarskih društava su, protivno odredbama Zakona o privrednim društvima, zaobilazeći skupštine akcionarskih društava 10. 3. 2004. godine, sačinili aneks diobnog ugovora od 23. 09. 2002. godine, kojim su navodno njihova akcionarska društva poljoprivredno zemljište i šumarske komplekse ustupili u svojinu AD ‘Poljoprivredi i šumarstvu Berane’”, pričaju akcionari.
Oni objašnjavaju da je taj aneks ugovora ovjeren kod Osnovnog suda u Beranama 10. 3. 2004. godine. “Problem je u tome što je diobni ugovor sačinjen mimo skupština akcionarskih društava, kao jedino zakonom ovlašćenih organa za prenošenje i ustupanje prava svojine akcionarskih društava i poslužio da se AD „Poljoprivreda i šumarstvo Berane“ nezakonito uknjiži kod Uprave za nekretnine Crne Gore, Područna jedinica Berane, kao vlasnik svih nepokretnosti, koje su bile svojina DD „Agropolimlje“ Berane. Na taj način oštećeni su svi akcionari i to svih akcionarskih društava, pravnih sljedbenika DD „Agropolimlja“ Berane, jer svima njima pripada pravo svojine na dio poljoprivrednog i šumskog zemljišta, koja su bila svojina njihovog pravnog prethodnika DD „Agroplimlja“ Berane”, smatraju akcionari.
Oni tvrde i da su pojedini biznismeni posljednjih godina vrijednu nepokretnu imovinu, vlasništvo akcionara, bivših radnika DD „Agropolimlja“ Berane, na svoju ruku prodavali raznim kupcima, a da su novac od prodatih nepokretnosti zadržavali isključivo za sebe.
“Neophodno je ispitati kretanje toga novca i zašta je utrošen, tim prije jer AD „Poljoprivreda i šumarstvo“ formalno postoji samo na papiru i to svih ovih godina”, tvrde akcionari.
Među fantomskim preduzećima iz Berana su i hotelsko-turističko preduzeće HTP “Berane” AD, fabrika za protektiranje guma “Gumig” AD, ali i nekadašnja fabrika kože “Polimka” AD.
Manjinski akcionari ovih kompanija ovom činjenicom nijesu iznenađeni, jer u posljednja tri slučaja nijesu vođeni stečajevi niti procesi likvidacije, ali su svjesni da nemaju nikave koristi od toga što im se imena još provlače u registru CDA.
Usitnjene kćerke-firme postale plijen tajkuna
Beranska kompanija u oblasti agroprivrede „Agropolimlje“, koja je formirana daleke 1963. godine kao dio Agrokombinata 13. jul, odlukom Skupštine akcionara od 24. juna 1998. godine podijeljena je na deset novih pravnih subjekata, odnosno akcionarskih društava.
Tada su kola krenula nizbrdo, a tako usitnjene kćerke-firme lako su postale plijen raznoraznih tajkuna, od Berana do Podgorice.
Sada bivši radnici i akcionari pričaju kako godinama na njih niko ne okreće glavu, iako su uporno pokušali da dokažu da su određena lica prilikom privatizacije preduzeća, kontinuirano u dužem vremenskom periodu, preduzimala nezakonite radnje u cilju pribavljanja protivpravne imovinske koristi, na štetu radnika, akcionara i države Crne Gore.
( Tufik Softić )