"Ptičici" nagrada za najbolju predstavu
Rike Zuskov dobitnik je nagrade “Slobodan Milatović” za najbolju režiju, za njemačku predstavu "Medeja"
Nagradu “Slobodan Milatović”, za najbolju režiju ovogodišnjeg Festivala internacionalnog alternativnog teatra FIAT 2019. dobio je Rike Zuskov za njemačku predstavu Medeja. Riječ je o produkciji “Visoke škole za muziku i pozorište u Hamburgu sa Kampnagel iz Hamburga”.
“Na najmudriji način, bez ijedne riječi, sa slikama i u drugoj epohi, reditelj daje pregled i suštinu najpreciznije odigranih odnosa sa minimalnim sredstvima”, obrazloženje je žirija koji su činili predsjednica, koreografkinja i balerina Sonja Vukićević i članovi književnik Božo Koprivica i glumac Petar Burić.
Crnogorski glumci Aleksandar Gavranić i Pavle Prelević ravnopravno su dobili nagradu za najbolju mušku ulogu, a obojica glume u predstavi “Sobe” u produkciji Dramskog studija “Prazan prostor”, koja je bila jedini crnogorski komad na FIAT-u.
“Oni su kroz duboko emocionalan i intenzivan glumački partnerski odnos, izazvali eksploziju slobode i istine na sceni”, navode iz žirija.
Nagrada za najbolju žensku ulogu pripala je glumici Aleksandri Ćorović iz pobjedničke predstave - njemačke “Medeje”.
“Glumica je začuđujućom odmjerenošću i najistančanijim sredstvima, napravila pomak u tumačenju Medeje, budeći publici empatiju i strah”, istakao je žiri u svom obrazloženju.
Najbolja predstava je “Ptičica” u produkciji “Pozorišne grupe Pal Frenak” iz Mađarske, koja je izvedena posljednje večeri takmičarskog programa, u ponedjeljak.
“Fascinantnost ljudskog tijela u svim oblicima, zahvaljujući vrhunskoj tehnici i energiji igrača, kao i apstraktnom spoju scenografije i tijela, stvorilo je životnu sliku koju tumačimo na mnogo načina”, primijetio je žiri.
Festival internacionalnog alternativnog teatra 2019. završen je u ponoć uoči 17. septembra svečanom dodjelom nagrada u dvorištu Kusleove kuće, i to nakon veoma posjećenih sedam festivalskih dana i bogatog programa glavne, takmičarske, tako i drugih pratećih programa.
U okviru takmičarskog programa uspješno je realizovan italijanski Fokus, kao i prateći književni, likovni, filmski, i muzički programi, te Forum kreativnih industrija.
“Snažna profilizacija FIAT-a već 34 godine, festival čini jednim od najvažnijih kulturnih događaja u Crnoj Gori. Njegova poetika, vizija, duh i energija koja se stvara između aktera i brojne publike, svrstava ga i među prestižne festivale u regionu i jugoistočnoj Evropi”, zadovoljno ističu organizatori, na čelu sa rediteljkom Anom Vukotić.
Ove godine program je, zahvaljući selektorki, Ani Vujošević, bio aktuelan, inspirativan i raznovrstan.
U okviru takmičarske selekcije izvedeno je deset predstava, od avangardnih pa do vizuelnih performansa. Sve to iz godine u godinu doprinosi idejnoj posebnosti ovog festivala koja se ogleda u alternativi, koja crnogorsku publiku upoznaje s kulturnim i teatarskim tokovima i trendovima Evrope i svijeta. Iz FIAT-a, međutim, još uvijek biju bitke za obezbjeđivanje adekvatnih uslova za rad i prostora za djelovanje tokom cijele godine.
“Očekivati je, dakle, da značaj i uloga FIAT-a za kulturu Crne Gore, podstakne opštinske zvaničnike da u cilju organizacionog i kvalitativnog unapređivanja festivala, kao i njegove misije, posebno među mladima, iznađu i obezbijede odgovarajući prostor u kome bi se preko cijele godine, blagovremeno i znalački pripremao i koncipirao program”, poručuju iz FIAT-a.
Festival je zvanično završen juče u Dabovićima kod Danilovgrada, rodnom mjestu poznatog crnogorskog reditelja Slobodana Milatovića. Cjelodnevnim programom, odnosno hepeningom, rodbina, prijatelji, poštovaoci i posjetioci, osvijetlili su na svojevrstan način Milatovićev lik i djelo, a posebno nemjerljivi doprinos pozorišnoj umjetnosti u Crnoj Gori ali i FIAT-u, čiji je jedan od osnivača i sam bio.
“Magbet” otkazan bez obrazloženja
Italijanska predstava “Magbet” u režiji Alesandra Sera, jedna od najboljih i najprestižnijih evropskih predstava, koja je trebalo da bude izvedena pred crnogorskom publikom, u okviru takmičarske selekcije sedmog dana Festivala internacionalnog alternativnog teatra, otkazana je.
Razlozi otkazivanja predstave, kako tvrde organizatori, biće saopšteni na konferenciji za medije po završetku festivala.
Ta predstava-performans, zasnovana na Šekspirovom „Magbetu“, izvodi se na sardinskom jeziku, i u skladu je s čistom elizabetanskom tradicijom. Postava je u cjelosti muška. U predstavi igraju: Fulvio Accogli, Andrea Bartolomeo, Leonardo Capuano, Giovanni Carroni, Andrea Carroni, Maurizio Giordo, Stefano Mereu, Felice Montervino.
Predstavu karakterišu sumorni zvuci stočnih zvona i prastarih instrumenata, životinjska koža, rogovi, pluta. Moć pokreta i glasa, srodstvo s Dionizijem i, istovremeno, nevjerovatna formalna preciznost plesova i pjesme. Sumorne maske, krv, crveno vino, sile prirode pripitomljene od strane čovjeka.
Predstava je izvođena na svim značajnim pozorišnim festivalima u regionu: sarajevskom Internacionalnom teatarskom festivalu MESS, kao i hrvatskom Festivalu svjetskog kazališta. Udruženje italijanskih pozorišnih kritičara proglasilo ju je najboljom italijanskom predstavom 2017, te je nagrađena prestižnom nagradom “Ubu”.
( Jelena Kontić )