"Ko plaća, a ko profitira": Evo ko je sve imao koristi od izgradnje malih hidroelektrana

U Izvještaju se konstatuje kako vlade Zapadnog Balkana moraju da ukinu podsticaje za zrele tehnologije, kao što su hidroelektrane

10332 pregleda4 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Screenshot
25.09.2019. 19:31h

Krajem prošle godine, pored sedam starih, u Crnoj Gori je radilo 15 novih malih hidroelektrana, a još osam se očekuje ove godine.

Bankwatch Network konstatuje da je udio električne energije koju proizvode male hidroelektrane u Crnoj Gori u prošloj godini bio veoma skroman i iznosio svega 2,7 odsto od ukupne proizvodnje.

"Ovo možda ne zvuči kao ogroman broj, ali one su prouzrokovale ozbiljne probleme lokalnom stanovništvu, s obzirom na to da je mehanizacija uništila puteve i šume, a čitave rijeke presušile nizvodno od vodozahvata. Rijeke su preusmjerene u cijevi kako bi se povećala brzina vode i proizvelo više električne energije."

U izvještaju najveće mreže organizacija za zaštitu životne sredine i ljudskih prava u centralnoj i istočnoj Evropi navodi se kako je sve ovo dovelo do nezadovoljstva građana i protesta na rijekama u Crnoj Gori.

S druge strane, dok je njihov doprinos mali, troškovi podsticanja obnovljivih izvora energije sa 7, 7 miliona eura u 2017, skočili su na čak 22, 8 miliona 2018., najviše zbog početka rada vjetroparka Krnovo, ali i zbog veće proizvodnje hidroenergije. Zaključuje se I da je crnogorski sistem podsticaja izgubio kredibilitet zbog nepotizma

"Razni ljudi bliski predsjedniku Milu Đukanoviću ili njegovoj stranci, vladajućoj Demokratskoj partiji socijalista (DPS) imali su koristi od izgradnje malih hidroelektrana", piše u izvještaju Bankwatch Network.

Bankwatch Network nabraja kompanije i ljude u ovim poslovima povezane s predsjednikom Đukanovićem, a osim Crne Gore navodi i Srbiju i Sjevernu Makedoniju, kao primjere zemalja Zapadnog Balkana u kojima podsticaji za MHE, izazivaju brojne kritike javnosti.

U Izvještaju se navodi kako je između 2009. i kraja 2018. godine, u regionu izgrađeno najmanje 380 malih hidroelektrana, čime je njihov ukupan broj učetvorostručen. Zanimljivo je i da je Crna Gora već premašila svoj cilj za energiju iz obnovljivih izvora. Udio takve energije u 2017. je bio 40 odsto, a zacrtani cilj za 2020. je 33 procenta. Zato iz ove mreže poručuju da vlade moraju da ukinu podsticaje za hidroelektrane.