Gvozdenović sa ambasadorom Belgije razgovarao o političkoj situaciji u Crnoj Gori
"Ambasador je izrazio veliku zainteresovanost za rad i trenutnu situaciju u Odboru za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva"
Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Branimir Gvozdenović, sastao se sa nerezidentnim ambasadorom Kraljevine Belgije u Crnoj Gori Adamom Kunradom, saopšteno je iz Gvozdenovićevog kabineta.
Glavna tema sastanka bila je trenutna politička situacija u Crnoj Gori.
"Ambasador je izrazio veliku zainteresovanost za rad i trenutnu situaciju u Odboru za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva. Ističući zadovoljstvo zbog interesovanja ambasadora na ovu temu, potpredsjednik Gvozdenović ga je informisao o situaciji u Odboru od samog formiranja. Takođe, uputio je ambasadora i na situaciju od prethodnog ciklusa, odnosno 2016. godine kada je u Vladi zajedno radila pozicija i opozicija, kao i na aktivnosti na unapređenju izbornog zakonodavstva u 2017, 2018, i 2019. godini", navodi se u saopštenju.
U saopštenju je rečeno da je Gvozdenović upoznao ambasadora sa svim što je do sada urađeno u Odboru, da su na javnom konkursu izabrani pridruženi članovi iz akademske zajednice i NVO sektora, kao i da su preporuke koje su dobijene od njih i od ostalih relevantnih institucija i međunarodnih organizacija, detaljno sagledane i u dijalogu dio njih već implementiran u nove radne verzije i nacrte zakona.
"Upoznao ga je sa tim da je broj istraživačkih radova koji su za potrebe rada Odbora napravljeni u proteklih 10 mjeseci, veći od broja istraživanja urađenih u Skupštini na ovu temu u poslednjih 10 godina. Potpredsjednik Gvozdenović je naglasio da je ambicija da se nacrti koje je pripremila vladajuća koalicija sa predstavnicima akademske zajednice i nevladinog sektora koriste kao platforma za zajednički rad."
Ambasador je pozitivno ocijenio navedeno, ali posebno naglasio potrebu zajedničkog rada pozicije i opozicije.
"Zaključujući sastanak ambasador i potpredsjednik su se saglasili da je od velikog značaja uloga Evropske unije, OEBS/ODIHR-a i Venecijanske komisije i da je sad potrebno da se konačno nastavi rad na suštini, odnosno na zakonima, jer je već previše vremena potrošeno na procedure i na rasprave o tome koliko će članova imati Odbor i slično", zaključeno je u saopštenju.
( Vijesti online )