Brajović: Profesionalni mediji ključ demokratije i temelj slobodnog društva
U interesu parlamenta i poslanika pojedinačno je da njihov rad bude vidljiviji, kako bi vjerodostojno predstavljali građane i opravdali ukazano povjerenje, kazao je predsjednik Skupštine
Kako parlamenti treba da budu otvoreni prema medijima, tako i mediji treba da se jednako i profesionalno odnose prema različitim politikama i da zasnovano na činjenicama nepristrasno izvještavaju, poručio je danas predsjednik Skupštine Crne Gore Ivan Brajović, otvarajući 21. Cetinjski parlamentarni forum.
“U interesu parlamenta i poslanika pojedinačno je da njihov rad bude vidljiviji, kako bi vjerodostojno predstavljali građane i opravdali ukazano povjerenje. Jer svi mi imamo različite stavove, političke orijentacije i ciljeve. Na drugoj strani, medijski prostor u kome se odvija politički dijalog, utiče na sazrijevanje cjelokupnog društva i mediji dijele odgovornost za stvaranje povoljnog ambijenta za iskazivanje mišljenja i različitosti. Stoga su kredibilni, odgovorni i profesionalni mediji ključni za funkcionisanje svake demokratije i temelj su slobodnog društva,” kazao je Brajović u Vladinom domu.
Napomenuo je i da je u procesu evropskih integracija pred zemlje regiona postavljen zahtjevan zadatak - stvaranje boljih uslova za rad medija.
“Uloga parlamenata je da zakonima regulišu te uslove, dok sa druge strane uloga medija je da pružaju blagovremene i istinite informacije, da podržavaju klimu tolerancije i poštovanja različitosti, ne zloupotrebljavajući moć i uticaj koji imaju,” kazao je predsjednik Skupštine.
Dodao je da su na Forumu okupili poslanike i predstavnike medija da zajedno kroz otvoreni razgovor sagledaju mnoga pitanja od značaja za zajednicki odnos i rad.
“Gdje je prostor za unaprjeđenje međusobne saradnje, što očekujemo ili zamjeramo jedni drugima? Da li parlamenti doživljavaju medije dovoljno objektivnim ili politički pristrasnim? Da li sa druge strane mediji smatraju da se na njih vrši politički pritisak? Razgovaraćemo o tome da li su najbolja zakonska rješenja dovoljna za profesionalizam medija i ko je odgovoran da garantuje slobodu u njihovom radu, ili se u tom uzajamnom odnosu prebacuje odgovornost,” kazao je on na Cetinju.
Kazao je i da je izgradnja demokratskog društva proces koji počiva na dijalogu, zahtijeva slobodu govora i izražavanja, poštovanje različitosti mišljenja i stavova.
“Skupština Crna Gore održava kontinuitet otvorene institucije, koja i ovom prilikom pokreće aktuelne teme od društvenog značaja. Naša namjera je da u promociji razmjene mišljenja, novih ideja, sučeljavanja stavova uvijek idemo naprijed. Ne samo kroz kulturu političkog dijaloga u okviru plenarnih sjednica ili rada u odborima, već i kroz forume kakav je ovaj regionalni - Cetinjski,” kazao je Brajović.
Na Forumu na Cetinju učestvuju predstavnici vladajućih i opozicionih partija, javnih servisa i komercijalnih medija, međunarodnih i nevladinih organizacija.
( Miloš Rudović )