Viši sud da ponovo odluči da li Ajvaza izručiti Turskoj
Ajvaz je bio član Gulenovog pokreta, međunarodne vjerske nevladine organizacije čiji je rad u Turskoj trenutno zabranjen nakon što ih je država proglasila "oruažnom terorističkom grupom"
Apelacioni sud Crne Gore vratio je bjelopoljskom Višem sudu da ponovo odluči da li su se ispunili uslovi da se turski državljanin Harun Ajvaz, koji se trenutno nalazi u zatvoru, izruči Turskoj, gdje bi mu se sudilo za umiješanost u tamošnji državni udar 2016. godine.
Viši sud je ranije odlučio da su "ispunjene zakonske pretpostavke iz Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima radi vođenja krivičnog postupka pred nadležnim organima R.T. (Republike Turske), zbog krivičnog djela članstvo u oružanoj terorističkoj grupi".
Na to rješenje žalio se Ajvazov advokat Radojica Đurović.
I Đurović i Viši sud u Bijelom Polju tvrde da još nijesu dobili odluku Apelacionog suda.
Ajvaz je bio član Gulenovog pokreta, međunarodne vjerske nevladine organizacije čiji je rad u Turskoj trenutno zabranjen nakon što ih je država proglasila "oruažnom terorističkom grupom".
Prije nego se učlanio u pokret bivšeg imama i turskog političara Fetulaha Gulena (trenutno živi u izgnanstvu u Sjedinjenim Američkim Državama), Ajvaz je radio kao administrativni radnik u studentskom domu, povezanom sa izgnaničkom vjerskom organizacijom u turskom gradu Tekirdagu.
Viši sud je u prvostepenoj odluci "našao da su u radnjama okrivljenog H.A. sadržana sva bitna obilježja krivičnog djela pripadništva u stvorenoj kriminalnoj organizaciji... i krivičnim djelom vrbovanje i obučavanje u vršenju terorističkih djela".
Apelacioni sud naveo je da prema Zakonu o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima nije dozvoljeno izručenje zbog političkog krivičnog djela, djela povezanog sa političkim krivičnim djelom ili vojnog krivičnog djela u smislu Evropske konvencije o ekstradiciji.
Naveli su i da Evropska Konvencija o ekstradiciji propisuje da se izdavanje ekstradicije neće odobriti za djela koja su, prema ocjeni zamoljene strane, politička djela ili djela povezana sa takvim djelom.
"Imajući u vidu citirane zakonske odredbe, i s tim u vezi utvrđenje suda da su ispunjene sve zakonske pretpostavke za izručenje navedenog okrivljenog, izvodi se zaključak da je u konkretnom slučaju, prvostepeni sud propustio da utvrdi da li je, krivično djelo zbog kojeg se potražuje i zbog čijeg se izvršenja traži izručenje okrivljenog H.A. političko krivično djelo, djelo povezano sa političkim krivičnim djelom ili sa vojnim krivičnim djelom, odnosno, prvostepeni sud je izgubio iz vida da u pravcu citiranih zakonskih odredbi ocijeni karakter krivičnog djela koje se ovom okrivljenom stavlja na teret u predmetnoj pravnoj stvari, a radi se o odlučnoj činjenici od čijeg pravnog utvrđenja zavisi i pravilna primjena zakona", navodi se u odluci sudskog vijeća Apelacionog suda, sastavljenom od predsjednika Mušike Dujovića i članova vijeća Radmile Mijušković i Milića Međedovića.
Đurović je "Vijestima" potvrdio da je Ajvaz prošle sedmice tražio azil u Crnoj Gori i tvrdi da Turska nije dostavila dovoljno dokaza za krivično djelo koje njegovom branjeniku stavlja na teret.
On je kazao da je o svemu obavijestio i Delegaciju Evropske unije u Crnoj Gori.
Ajvaz je sa porodicom otišao za Kirgizstan u Centralnoj Aziji nakon propalog državnog udara u Turskoj, za koji je turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan okrivio Gulena, svog bivšeg političkog saveznika.
Gulen je odbacio optužbe za umiješanost u državni udar.
Iz Kirgizstana, Ajvaz je odlučio da pokuša da pronađe azil u Evropi.
( Ivan Čađenović )