Blažo Đukanović i Bemax u konzorcijumu iz Kine

„Vijesti” došle do zapisnika sa otvaranja ponuda za ekološku rekonstrukciju termoelektrane

23328 pregleda39 komentar(a)
Jedan od najznačajnijih energetskih projekata: TE, Foto: EPCG
16.10.2019. 09:20h

Tri ponude stigle su za ekološku rekonstrukciju Termoelektrane (TE) u Pljevljima, a među njima je i konzorcijum u kojem je firma Blaža Đukanovića, sina predsjednika Crne Gore.

Prema podacima iz zapisnika sa otvaranja ponuda u ponedjeljak, do kojeg su “Vijesti” došle, ponudu od 54.427.700 eura sa uračunatim PDV-om dao je konzorcijum u kojem su “Dec International”, “Bemax” iz Podgorice, BB “Solar” u suvlasništvu Blaža Đukanovića i firma “Permonte”.

U ponudi, koja tek treba da bude ocijenjena i vrednovana, navodi se da je sjedište ovog konzorcijuma u Chengdu, glavnom gradu Sečuan provincije u Kini. Đukanović je duže u energetskim poslovima sa malim elektranama, čije podsticaje za gradnju plaćaju i građani kroz račune za električnu energiju.

Procijenjena vrijednost nabavke EPCG za TE je 54.450.000 eura sa uračunatim porezom na dodatu vrijednosti, odnosno 45 miliona bez PDV-a.

Ponudu vrijednu 72.539.500 eura sa PDV-om poslao je EPCG njemačko-slovenački konzorcijum “Hamon-Rudis”. Treću - najskuplju ponudu dostavila je kineska grupacija “Shangai Electric” iz Šangaja i ona iznosi 97.922.683 eura.

„Vijestima“ je iz EPCG nezvanično rečeno da će zbog dugotrajnog postupka otvaranja i ispitivanja ispravnosti ponuda podaci javno biti saopšteni u četvrtak i nijesu htjeli da saopšte ko je zainteresovan za ovaj važan posao.

Zbog interesa javnosti, „Vijesti“ su uspjele da dođu u posjed zapisnika sa otvaranja ponuda.

Blažo Đukanović(Foto: BORIS PEJOVIC)

Elektroprivreda je tender za ekološku rekonstrukciju TE “Pljevlja” oglasila u julu.

Ukoliko se tenderski postupak bude odvijao nesmetanom dinamikom, potpisivanje ugovora se očekuje do kraja godine. Idejni projekat ekološke rekonstrukcije uradila je renomirana njemačka kompanija STEAG Energy u saradnji sa rukovodiocima Termoelektrane.

Planirano je da se realizacija projekta odvija u periodu od 2019. do 2021. godine, nakon čega će se omogućiti nastavak rada termoenergetskog kompleksa u Pljevljima (Termoelektrana - Rudnik uglja) u narednih 20-ak godina.

Rekonstukciom treba da se obezbijedi ispunjavanje obaveza i poštovanje najstrožih parametara zaštite životne sredine. Projekat ekološke rekonstrukcije podrazumijeva izgradnju sistema za odsumporavanje, sistema za denitrifikaciju, unapređenje rada elektrofilterskog postrojenja, i izgradnju sistema za tretman otpadnih voda. Značajan je i sa aspekta obezbjeđivanja izvora toplotne energije za toplifikaciju Pljevalja, u roku od 12 mjeseci od potpisivanja ugovora o ekološkoj rekonstrukciji.