Mladi crnogorski robotičari na takmičenju u Dubaiju
Članovi crnogorske ekipe su Todor Čapunović iz Gimnazije “Petar I Petrović Njegoš” Danilovgrad, Aleksandar Boljević iz podgoričke Gimnazije i učenik Srednje mješovite škole “Mladost iz Tivta Komnen Kankaraš
Crnogorski tim mladih robotičara ove godine će, treći put, ponovo predstavljati Crnu Goru na takmičenju u Dubaiju.
Tema svjetskog takmičenja, koje predstavlja pravu Olimpijadu u robotici za srednjoškolce, svake godine je neki globalni problem, a sada je u fokusu zagađenost okeana.
Članovi crnogorske ekipe su Todor Čapunović iz Gimnazije “Petar I Petrović Njegoš” Danilovgrad, Aleksandar Boljević iz podgoričke Gimnazije i učenik Srednje mješovite škole “Mladost iz Tivta Komnen Kankaraš.
Mentori su Nikola Bulatović - saradnik u nastavi na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta Crne Gore, Dragan Todorović koji je bio takmičar prethodnih godina i ove godine prenosi svoje iskustvo kao mentor na mlađe članove ekipe i Nina Drakulić, koordinatorka projekta i studentkinja specijalističkih studija smjer telekomunikacije na Elektrotehničkom fakultetu UCG-a.
Drakulić je „Vijestima“ kazala da je crnogorski tim robotičara i prethodne dvije godine uspješno predstavljao našu zemlju na srednjoškolskim svjetskim takmičenjima FIRST Global Challenge.
„U Vašingtonu smo prije dvije godine osvojili 13. mjesto, a takmičila se ukupno 161 zemlja. Prošle godine, u Meksiko Sitiju smo zbog manjih tehničkih poteškoća osvojili 72. mjesto u takmičenju 169 timova (zemalja). Takmičenje se ove godine održava u Dubaiju, sa temom ‘Ocean Opportunities’, a mi kao i prethodnih godina već naporno radimo kako bismo obezbijedili svoje učešće i ostvarili pozitivan rezultat za našu zemlju“, istakla je ona.
Pojasnila je da je tema ovogodišnjeg takmičenja zagađenost okeana, kako bi se među mladima probudila svijest i kako bi došli do ideje kako da kroz „igru“ jednog dana naprave neki proizvod, koji će pomoći eliminisanju štete nastale prilikom zagađenja okeana, mora, pa i kopna.
„Cilj ovog takmičenja je osim toga i jačanje STEM tehnologije koja je zadnjih godina vrlo popularna, i od čega se zapravo i sama robotika sastoji. STEM (science, technology, engineering, maths) tehnologija objedinjuje četiri cjeline u jednu. To su nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika. Takođe i prevazilaženje barijera između različitih kultura, razmjena znanja da bi zajedničkim snagama došli do određenog cilja“, istakla je Drakulić.
Ona je kazala da na ovom važnom takmičenju učestvuju skoro sve zemlje svijeta.
„O važnosti i imidžu takmičenja, pored velikog broja učesnika, govori i to da su ceremoniju otvaranja takmičenja prethodne dvije godine predvodili Ivanka Tramp (kćerka predsjednika SAD Donalda Trampa) i predsjednik Meksika. Ceremoniji otvaranja, ali i takmičenju, prisustvovale su mnogobrojne diplomate, ambasadori i istaknuti predstavnici zemalja. Kako bismo našu zemlju predstavili na što bolji način, kontaktirali smo našu ambasadorku u Ujedinjenim Arapskim Emiratima Dušanku Jeknić koja će biti naš gost na takmičenju“, saopštila je Drakulić.
( Ana Komatina )