Kongres SAD priznao genocid nad Jermenima
Genocid nad Jermenima priznaje 30 država, kao i istoričari
Predstavnički dom Kongresa SAD formalno je priznao genocid nad Jermenima, simboličnim glasanjem koje je razbjesnjelo Tursku u trenutku veoma loših odnosa dvije članice NATO.
To je prvi put da je takva rezolucija usvojena na plenarnoj sjednici Kongresa.
Neobavezujuća rezolucija poziva na "sjećanje na genocid nad Jermenima" i "odbacivanje pokušaja (...) povezivanja američke vlade s negiranjem genocida nad Jermenima" kao i podučavanje o tom istorijskom događaju. Za rezoluciju je glasalo 405 od 435 prisutnih kongresmena, i demokrata i republikanaca, dok je 11 bilo protiv.
Ishod glasanja je propraćen aplauzima.
Turska je odmah reagovala i snažno osudila "politički čin lišen razuma, namijenjen isključivo jermenskom lobiju i antiturskim grupama".
Genocid nad Jermenima priznaje 30 država, kao i istoričari. Prema procjenama, trupe Otomanskog carstva, saveznika Njemačke i Austro-Ugarske, tokom Prvog svjetskog rata su ubile između 1,2 i 1,5 miliona Jermena.
Međutim, Turska odbacuje upotrebu termina "genocid" i sa svoje strane govori o međusobnim masakrima tokom građanskog rata i gladi koji su na obje strane uzrokovali stotine hiljada mrtvih.
"Previše često se, tragično, negira užasavajuća stvarnost tih zločina. Mi danas jasno kažemo, u ovoj sali, s ciljem da se ovo ureže u mermer povijesti Kongresa: varvarska djela počinjena protiv jermenskog naroda predstavljaju genocid", rekla je predsjedavajuća Predstavničkog doma Nensi Pelosi.
Prema procjenama, između pola miliona i 1,5 miliona Amerikanaca je jermenskog porekla.
Predsjednik SAD Donald Tramp je u aprilu 2017. ocijenio masakr Jermena iz 1915. kao "jedan od najgorih masovnih zločina 20. vijeka". Iako on tada nije izgovorio riječ "genocid", Turska je bijesno reagovala i osudila "dezinformacije" i "pogrešne definicije" američkog predsjednika.
( Agencija BETA )