Šta čeka Hrvatsku po buđenju iz fudbalske euforije

Naredne četiri godine, Hrvati su fudbalski vicešampioni svijeta - ali ostali problemi nisu nestali

147 pregleda16 komentar(a)
Hrvatska slavlje, Foto: Reuters
17.07.2018. 16:59h

Predsjednica i gotovo čitava vlada Hrvatske danima u Rusiji, novinske stranice i televizijske vijesti posvećene gotovo u cjelosti fudbalu, čak i granična policija nosi kravate sa kockicama, simbolom uspjeha fudbalske reprezentacije - u toj slici živjela je Hrvatska posljednjih desetak dana.

Fudbalska bajka prožela je i one koji se za ovaj sport posebno ne interesuju, a kulminaciju je dosegla u danima same završnice Svjetskog prvenstva.

Hrvatska je postigla istorijski uspjeh, posebno imajući u vidu veličinu zemlje, snagu takmičenja, pa i mentalitet ovih prostora - to joj niko ne može oduzeti.

Baš kao što joj niko ne može oduzeti, niti rukom odnijeti, sve ono što će građane Hrvatske sačekati kada se probude iz fudbalske euforije.

Problemi u međuvremenu nisu nestali. Neki su se čak i uvećali, piše BBC na srpskom jeziku.

Fudbal

Prodaja televizora u Hrvatskoj značajno je skočila za vrijeme finiša Svjetskog prvenstva. Svi su željeli da vide svoje šampione na novom ekranu.

I ubuduće će moći da ih gledaju, uglavnom na ekranu.

Slično kao i u Srbiji, velika većina hrvatskih reprezentativaca igra u inostranstvu. Samo su dvojica osvajača svetskog srebra na hrvatskim terenima: treći golman Dominik Livaković u Dinamu i vezni igrač Filip Bradarić u Rijeci.

Dinamo brani titulu koju je prošle godine vratio poslije jednog slavlja Rijeke, pa se ponovo očekuje duel ova dva tima, uz povremeno uključivanje splitskog Hajduka i Osijeka u vrh.

Ipak, kada se Hrvatska probudi iz euforije, zateći će Zdravka Mamića - zvanično savjetnika u Dinamu, a nezvanično čovjeka koji odlučuje o svemu u hrvatskom fudbalu - u Bosni i Hercegovini.

Osuđen je za izvlačenje novca iz tog kluba i poresku štetu državi, a opredijelio se za bjekstvo preko granice.

Politika

Domaća hrvatska politika preselila se u Rusiju.

Poljupci predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, druženje sa znojavim igračima u svlačionici, ples radosti na tribinama postali su glavna politička tema.

Pridružili su joj se i gotovo svi članovi vlade Andreja Plenkovića.

Sam premijer jednoj kanadskoj turistkinji koja ga nije prepoznala poslužio je kao fotograf na zagrebačkom aerodromu, kad je poželjela da se slika sa predsjednikom parlamenta Goranom Jandrokovićem - a kamere su sve to, zgodno, zabilježile.

U voz skupljanja poena u javnosti tako su uskočili svi, a u prvi vagon sjela je predsjednica Grabar Kitarović.

Nju svakako čekaju izbori u 2019. godini, pa je i njena „sportska" aktivnost bila najjača.

U međuvremenu, najjača opoziciona stranka nastavila je da se samorazara.

Davor Bernardić, zvanični lider Socijaldemokratske partije, već godinu i po ne uspijeva da nametne autoritet lidera stranke.

U međuvremenu, došao je u sukob sa nekolicinom krila u okviru SDP-a, a većinu sukoba riješio je marginalizacijom rivala.

U danu prije finala Svjetskog prvenstva, valjda nadajući se „fudbalskoj zavjesi" koja će sakriti stvari od dijela javnosti, suspendovao je na dvije godine potpredsjednika stranke i tri člana predsjedništva.

Pod optužbom za pobunu, oduzeo im je sva članska prava.

Sebi je pribavio neki mjesec mira, ali na duže staze, izgledi SDP-a ne djeluju optimistično.

Ekonomija

Hrvati su pobijedili Ruse u četvrtfinalu na njihovom fudbalskom terenu.

Rusi su pobijedili Hrvate u ekonomskom duelu i to u gostima.

Ruske banke postale su vlasnici 47 odsto Agrokora, ekonomskog giganta hrvatskog biznismena Ivice Todorića, koji je zapao u ozbiljne finansijske teškoće.

U danu polufinalnog trijumfa nad Englezima, Agrokor je objavio finansijske izvještaje za ovu godinu.

Oko 15 miliona eura, samo u maju, potrošeno je na usluge savjetnika - vest koja je mnogim građanima Hrvatske promakla zbog golova Mandžukića i Perišića.

Ipak, fudbalskim navijačima nije promakao jedan važan podatak.

Dva dana prije četvrtfinala sa Danskom, bečki Institut za demografiju izračunao je da je Hrvatska od 1990. godine izgubila 13 odsto stanovništva i da se trend nezadrživo nastavlja.

Možda i zbog toga, jedna pjesma često je pjevana na proslavi svjetskog srebra.

Hit Miša Kovača iz 1987. godine, „Poljubi zemlju po kojoj hodaš", ima stihove koji su primjenjivi i tri decenije kasnije.

„Ostani tu, tu je tvoja mati / ostani tu, još će sunce sjati / ostani tu, snove čuvaj samo za nju / ostani tu."

Mnogi koji su slavili na ulicama hrvatskih gradova, ipak, pitaju se - zašto ostati.