Građani platili 32 miliona eura za struju proizvedenu u mHE i Vjetroelektrani Krnovo
Proizvođači električne energije iz ovih, takozvanih obnovljivih izvora energije, ostvaruju pravo na povlašćenu cijenu struje u periodu od punih 12 godina
U proteklih pet godina potrošači su za struju proizvedenu u malim hidroelektranama (mHE) i Vjetroelektrani Krnovo platili gotovo 32 miliona eura subvencija.
To su podaci Crnogorskog operatora tržišta električne energije (COTEE), koji otkupljuje struju iz mHE i Krnova.
Odnose se na period od sredine 2014., kada je počela rad prva mHE, pa do sredine ove godine, kada je u pogonu bilo 13 mHE, Vjetroelektrana Krnovo i prva mala solarna elektrana.
Proizvođači električne energije iz ovih, takozvanih obnovljivih izvora energije, ostvaruju pravo na povlašćenu cijenu struje u periodu od punih 12 godina.
Do sredine ove godine povlašćenu cijenu su plaćali potrošači kroz račune za struju.
Od tada Vlada iz budžeta plaća dio subvencija.
Budžet je kasa svih građana, pa znači da građani faktički i dalje finansiraju i taj dio subvencija.
Od 32 miliona plaćenih subvencija, vlasnicima mHE je isplaćeno 13 miliona eura.
Beranska firma "Hidroenergija Montenegro", koja gazduje sa šest mHE, dobila je preko sedam miliona eura.
Njeni vlasnici su Ranko Radović iz Podgorice i firma "Hemera Capital" Olega Obradovića, koji je na optužnici u aferi "Telekom".
Podgoričkoj firmi "Kronor", koja ima dvije mHE, isplaćeno je gotovo tri miliona.
Prema poslednjim podacima iz Centralnog registra privrednih subjekata, ta firma je u većinskom vlasništvu danilovgradskog "Krolinga", čiji je osnivač Željko Mišković.
Oko 1,6 miliona slilo se podgoričkoj firmi "Synergy" za subvencije iz dvije mHE.
Njeno vlasništvo povezano je sa više fizičkih lica i kompanija.
Firma "Igma Energy" iz Andrijevice, od dvije mHE, je dobila 1,3 miliona eura. Iza te firme je Igor Mašović, brat gradonačelnika Andrijevice.
Od prošle godine je u pogonu i mHE u vlasništvu firme „Nord Energy“. Ostvarila je nepunih 100 hiljada subvencija.
Njen većinski vlasnik je podgorički "Veletex", čiji je osnivač predsjednik Privredne komore Vlastimir Golubović.
I dok im potrošači plaćaju subvencije, vlasnici mHE su dužni da plaćaju koncesionu naknadu.
Ona je zanemarljiva. Iako su za pet godina prihodovali 13 miliona za subvencije, podaci Poreske uprave kažu da su u istom periodu vlasnici mHE za koncesionu naknadu izdvojili 1,6 miliona eura.
A kada je riječ o Vjetroelektrani Krnovo, koja je počela da radi prije tri godine, potrošači su za subvencije njenim vlasnicima platili 18,8 miliona eura.
Stvarni vlasnici firme sakriveni su iza off shore kompanija.
Prema Ustavu, Crna Gora je država socijalne pravde.
Ipak, Vlada nije objasnila zašto je omogućila da vlasnici mHE i vjetroelektrana prihoduju znacajne subvencije na račun svih potrošača, pa i onih socijalno ugroženih.
Ako je i postojala obaveza za isplatom subvencija, Vlada je mogla da formira neki socijalni fond iz kojeg bi, recimo, pomagala osnivanje i rad dnevnih centara za djecu i odrasle sa teškoćama u razvoju, ili domove za stare ili socijalno ugrožene porodice.
Ilustracije radi, na kraju prošle godine u Crnoj Gori su postojali dnevni centri za djecu i odrasle sa smetnjama u razvoju u samo 13 opština, od ukupno 24 lokalne samouprave.
A i postojeći dnevni centri su sa nedovoljnim kapacitetima.
Podatke o isplaćenim subvencijama i plaćenoj koncesionoj naknadi, NVO Akcija za socijalnu pravdu dobila je od COTEE-ja i Poreske uprave, uz korišćenje Zakona o slobodnom pristupu informacijama.
( Jelena Ćorluka )