STAV
Tužno i sramno
Lično se ne sjećam da je neko u Skupštini bilo kada premijeru ili ministrima postavio poslaničko pitanje vezano za standard penzionera i nebrigu države o njima, ako izuzmemo dugu i istrajnu borbu SNP-a za isplatu pokradenih penzija
Na dan svih izbora na stotine članova biračkih odbora širom Crne Gore obilaze kuće, stanove, podrume i barake, da bi od starih, bolesnih, nemoćnih i nepokretnih uzeli glas, jer „svaki građanin treba da obavi svoju građansku dužnost“. “Lovci na glasove” stižu i do najudaljenijih sela, čiji stanovnici nemaju saobraćajnu vezu sa svojom opštinom, niti ko brine o njima.
Pošto penzioneri čine skoro trećinu biračkog tijela, svaka partija juri njihove glasove, a država i društvo su ih prepustili laganom umiranju. U Vladi i Fondu PIO kukumaču zbog kako oni kažu “ogromnog” broja penzionera, zaboravljajući da oni troše sopstveni novac, koji su decenijma izdvajali za starost. Opozicija ih krivi što kao “građani” ne iziđu na ulice, što se “prodaju za mizerne penzije”,... i slično. Lično se ne sjećam da je neko u Skupštini bilo kada premijeru ili ministrima postavio poslaničko pitanje vezano za standard penzionera i nebrigu države o njima, ako izuzmemo dugu i istrajnu borbu SNP-a za isplatu pokradenih penzija.
“Želim jasno da saopštim građanima Crne Gore da će najvažniji zadatak nove Vlade biti unapređenje kvaliteta života svake porodice i svakog pojedinca u Crnoj Gori…”, kazao je Duško Marković u Skupštini 28. novembra 2016. godine u ekspozeu pred izbor za predsjednika 41. crnogorske Vlade (vijesti.me).
Za tri godine je prosječna penzija u Crnoj Gori porasla sa 284 na 288 eura ili 1,4 odsto. Zbirna inflacija za isti period iznosi 5,4 odsto, pa je prosječna penzija realno manja za 4 odsto! (vijesti.me) Od 130.560 penzionera penziju do prosječne prima 66.000, nižu od minimalne zarade (koja je 222 eura) 34.000, a najnižu penziju od 128,14 eura prima 11.500 građana.
Na zajedničkoj sjednici Skupštine Saveza sindikata i Glavnog odbora Unije slobodnih sindikata u oktobru 2018. godine prihvaćen je prijedlog Ministarstva rada i socijalnog staranja o izmjenama i dopunama Zakona o PIO.
Socijalni partneri su se usaglasili oko povoljnosti za buduće penzionere, koje se odnose na starosnu granicu za penzionisanje i izuzimanje četvrtine najgorih nevezanih godina iz osnovice za utvrđivanje visine penzije (1992, 1993.itd.). Prema dogovoru na Socijalnom savjetu najniža penzija bi bila povećana na 145 eura. Ovaj Prijedlog je trebalo da, u toku 2019. bude utvrđen na Vladi i usvojen u Skupštini, kako bi se novi zakon počeo primjenjivati od 01. januara 2020. godine. Pored brojnih apela predstavnika sindikata i pojedinih članova Socijalnog savjeta, Vlada ga do danas nije dostavila Skupštini.
Nedavno je od strane Unije slobodnih sindikata najavljeno pokretanje inicijative za referendum “ukoliko od januara ne počne primjena novog Zakona o PIO”.
Ne bi nas iznenadilo da se usvajanje ovog sistemskog zakona odgodi za koju godinu, kako se izdvajanje za penzije ne bi uvećalo. Nadležne nije briga što mnogi čekaju da se penzionišu po novom zakonu, dok korisnici najniže penzije vape za 17 eura obećanog povećanja. Tužno i sramno!
Gladni će i dalje da gladuju, da umiru bez medicinske i druge njege, da vrše samoubistva,... da odlaze tamo đe sunce ne grije, dok se tranzicione velmože baškare na euroslamaricama u zabludi da su bogati besmrtni.
( Milojka P. Perović )