Šta možemo da očekujemo od Šarla Mišela u Evropskom savjetu: EU će postati nametljivija na svjetskoj sceni
Mišel je rekao da je svjestan "ogromne odgovornosti" koju nosi njegova nova pozicija, ali da izazove sa kojima je suočena Evropska unija vidi i kao šanse
Evropa će postati "nametljivija" na svjetskoj sceni, obećao je novi predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel, koji je danas preuzeo dužnost od Donalda Tuska.
"To je velika odgovornost i velika čast", rekao je na ceremoniji primopredaje zvonca kojim predsjednik Savjeta otvara sastanke lidera Evropske unije.
Mišel se našalio da se nada da će na kraju mandata dobiti isti aplauz kao Tusk danas.
"Evropa je najbolje mjesto na svijetu, makar dok ostaje kontinent slobode i vladavine prava...gdje živi zajednica svjesna svoje istorije i kulture," rekao je Tusk.
Mišel, bivši premijer Belgije, pozdravio je Tuska i njegovu usredsređenost na očuvanje jedinstva EU u proteklih pet godina usljed krize oko breksita, migracije, napada džihadista i finansijskih turbulencija.
Međutim, rekao je da je vrijeme da EU postane više "samopouzdana, sigurna i nametljiva" na svjetskoj sceni, naročito izgradnjom zajedničkih vojnih i bezbjednosnih struktura.
"Živimo u miru, ali moramo ostati veoma oprezni," rekao je Mišel.
Osnovna uloga Evropskog savjeta je pronalaženje konsenzusa među zemljma članicama u donošenju političkih odluka EU.
Uspon Šarla Mišela je bio meteroski - veterana Tuska, koji je imao 57 godina kada je postao predsjednik - naslijedio je nekoliko nedjelja prije 44. rođendana.
Mišel je rekao da je svjestan "ogromne odgovornosti" koju nosi njegova nova pozicija, ali da izazove sa kojima je suočena Evropska unija vidi i kao šanse.
"Ne možemo sjedjeti skrštenih ruku...EU mora aktivno učestvovati," rekao je Mišel i dodao da planira da učini više kako bi osigurao zajedničku odbranu i osnažio pozitivnu viziju za budućnost EU.
On je suočen sa teškim zadatkom postizanja jedinstva za stolom gdje se okupljaju najmoćniji muškarci i žene iz EU da rješavaju svakodnevne zadatke.
U politici od 18 godine, ministar od 25
Mišel je poznat po tome da radi na postizanju konsenzusa. Na čelu vlade političke podijeljene domovine bio je četiri godine, od 2014, tokom izuzetno turbulentnog perioda.
Njegova vlada je pala kada su koalicioni partneri povukli zbog neslaganja oko Globalnog sporazuma o migraciji.
Mišel je dobar poznavalac holandskog jezika, što je rijedak kvalitet među frankofonim političarima u Belgiji. Studirao je pravo u Briselu i Amsterdamu, i postao advokat 1995. godine.
Politika mu je u krvi. Njegov otac Luj Mišel je bivši evropski komesar. Šarl je postao odbornik sa 18 godina, a sa 25 godina ministar u regionalnoj vladi.
Nakon izbora 2014, postao je najmlađi premijer Belgije u posljednjih skoro 200 godina.
Tuskov nasljednik je rekao da želi da Evropa postabe globalni lider zelenog pokreta.
Tusk (62), bivši premijer Poljske, postaće lider evropske porodice vodećih konzervativnih stranaka u bloku, Evropske narodne partije, koja je najveća grupacija u Evropskom parlamentu.
( Angelina Šofranac )