Juriš na Perast
Nije mi jasan Jokić, definitivno. Ne smeta mu ideja o 400 kreveta na Glavatima - naprotiv - zdušno je podržao tu ideju - za Kostanjicu i Dobrotu neće ni da čuje - tu ga stoprocentno podržavam, naravno - a Perast, koliko je meni poznato, uopšte ne pominje...
Realizacija scenarija "konkurencijom do kohezije" podrazumjeva ulog značajnog, ali pažljivo odabranog dijela prostora Obalnog područja... Iz Nacrta Prostornog plana posebne namjene za Obalno područje CG
Gradi se i u Perastu - i to ozbiljno. Bojim se da onaj moj Perast - sa razmeđe vjekova - više ne postoji. Moraću da ga zaboravim. A ovaj novi Perast ću, sasvim je izvjesno, morati da zaobilazim.
Dakle, panoramom Perasta u ovom trenutku dominiraju zvonik crkve svetoga Nikole - koji je podignut davne 1691. godine - prije 300 i kusur godina - i jedan, ni po čemu poseban - kran!
Pošast što nemilosrdno guta prostore naše mile Boke, "nevjeste Jadrana" - pošast građenja - ili "nekritičke upotrebe prostora", što bi rekli eksperti - nije preskočila ni Perast. Nije pomoglo ni to što je Perast - ili urbano jezgro Perasta, ako vam je tako draže - upisano u Registar spomenika kulture Crne Gore kao spomenik I kategorije - i to davne 1949. godine.
I uzeh, u to ime, da prekopavam po Netu, ne bih li se pobliže informisao o građevinskim radovima u Perastu. Ovo što slijedi je tek zagrijavanje, da se razumijemo. Biće, osjećam, još dosta priče o Perastu u narednom periodu...
Zavod za statistiku Crne Gore - Monstat - kaže da Perast ima 274 stanovnika, 118 domaćinstava i 318 stanova (Popis stanovništva, domaćinstava i stanova 2011). U Nacrtu Prostornog plana posebne namjene za Obalno područje Crne Gore (decembar 2015), piše da je Perast 2011. godine imao 269 stanovnika, a 2015. godine 264 stanovnika. Broj domaćinstava se u Nacrtu ne pominje, kao ni broj stanova - ko zna zašto - a trebalo bi da se pominje, valjda - kad se već pominje broj stanovnika. Inače, operativne demografske studije - precizne analize i projekcije - nezaobilazan su faktor u prostornom planiranju. U dokumentu pak naslovljenom Broj birača u Crnoj Gori, po jedinicama lokalne samouprave i po biračkim mjestima (6. oktobar 2016), iza kojega stoji Državna izborna komisija, piše da u Opštini Kotor ima ukupno 18.067 birača, od kojih 263 glasaju u Perastu, u Dobrovoljnom vatrogasnom društvu. Što će reći da je Perast grad u kojemu (skoro i da) nema djece, odnosno maloljetnih osoba.
Toliko o demografskim kretanjima u Perastu...
A što se tiče politike naše nasušne - Vladimir Jokić, predsjednik Opštine Kotor - inače kadar iz redova Bečićeve Demokratske CG - gostovao je 19. janura - prije mjesec i po - na Radiju Kotor, u jutarnjem programu. Govorio je o strahovitim pritiscima koje Opština Kotor - a posebno on - lično - trpi po pitanjima planirane gradnje u Kostanjici i u Dobroti - odnosno po pitanjima izdavanja građevinskih dozvola za gradnju na osam urbanističkih parcela u Kostanjici - riječ je o dvadesetak stambenih objekata, ma što to značilo - kao i izdavanja građevinske dozvole za gradnju kupališta u Dobroti, za potrebe novog turističkog objekta (izgrađenog na mjestu bivšeg auto-kampa).
Zašto je izdavanje dozvola za planiranu izgradnju u Kostanjici i u Dobroti u Jokićevoj nadležnosti - a za graditeljski poduhvat u Perastu je bio dovoljan potpis vd. Glavnog državnog arhitekta na idejno rješenje - na ne idejni projekat, molim vas, nego idejno rješenje - ne znam - ali ću potražiti odgovor, obećavam (odgovor se vjerovatno nalazi u novom zakonu).
Nisam, nažalost, ispratio pomenutu Jokićevu priču na Radiju Kotor u cjelosti - ali bih se kladio da nije pomenuo planiranih 400 novih ležajeva - odnosno 80 m2 BRGP po ležaju - na Glavatima. A kladio bih se da nije pomenuo ni građevinske aktivnosti u Perastu. Ključni momenti Jokićeve priče dati su u tekstu koji je objavljen 20. januara na Internet stranici Radija Kotor (radiokotor.info.me) - i u tom tekstu se ne pominju Glavati, a ne pominju se ni graditeljske aktivnosti u Perastu.
Da li je tome razlog, možda, u lošem rezultatu koji je izborna lista "mr Aleksa Bečić - Demokrate" ostvarila u Perastu na lokalnim izborima u Opštini Kotor 16. oktobra 2016. Demokrate su imali svega 8,02% - za razliku od izborne liste "Nama možete vjerovati - SNP - dr Branko Baćo Ivanović" koja je imala izvrsnih 21,39%. U Perastu je, pomenuću i to, na lokalnim izborima 2016. najviše glasova dobila lista "Kotor sigurnim korakom! Milo Đukanović - DPS" - i to 35,29% - a loše je prošla, pored Demokrata, i lista "Demokratski Front - Kotor ili On", sa svega 9,09%.
Podsjetiću vas, za slučaj da ste zaboravili, da je Vladimir Jokić preuzeo kormilo Opštine Kotor 21. februara 2017. godine - da bi već 27. marta, mjesec i kusur dana kasnije, na Internet stranici Opštine Kotor (kotor.me) osvanuo raspis za, pazite sad: Međunarodni, opšti, projektni, jednostepeni, anonimni Konkurs BR 2. za idejno urbanističko-arhitektonsko rješenje za turistički objekat kategorije 5 zvjezdica, na urbanističkoj parceli UP6, Blok 2, u zahvatu Lokalne studije lokacije "Glavati - Prčanj", Opština Kotor.
Pisao sam već o toj epizodi iz burne povijesti starodrevnoga grada Kotora - ali nije na odmet da ponovim da se Završni izvještaj cijenjenog Žirija pojavio na Internet stranici Opštine Kotor 27. juna - i da u izvještaju stoji, između ostaloga, da su na konkurs stigla tri rada. Ne bih gatao zašto su na konkurs - u raspisu kojega lijepo piše da je prva nagrada 20.000 eura, druga 10.000, a treća 3.000 - stigla samo tri rada - ali to jeste interesantna činjenica. I još veli u izvještaju da je Žiri jednoglasno donio odluku da predloži Raspisivaču - Komunitadi kotorskoj - da se dodijeli jedna prva umanjena nagrada u iznosu 15.000 eura i dva jednakovrijedna otkupa u visini 2.500.
U zaključku Završnog izvještaja stoji i sljedeće, citiram:
"Članovi Žirija konstatuju da je, bez obzira na broj pristiglih radova, Konkurs uspio, jer je jedan od radova, ispunivši sve uslove za daljnju razradu, obezbijedio raspisivaču Konkursa i investitoru nastavak rada, uz sugestije članova Žirija i preporuke raspisivaču Konkursa i investitoru da se izvrši provjera određenih elemenata u radu."
Kako bilo, Žiri je, izgleda, nekako previdio da se ova priča ipak dešava u granicama Prirodnog i kulturno-istorijskog područja Kotora - koje (još uvijek) uživa status Svjetskog nasljeđa/baštine pod patronatom UNESCO. Područje je, ako mene pitate, nije zaslužilo 400 novih kreveta na Glavatima - 400 X 80 m2 BRGP = 32.000 m2 - i međunarodnog konkursa na koji su stigla (samo) tri rada - jedan iz Kotora, jedan iz Bara, i jedan strani - koji je ispunio "sve uslove za daljnju razradu".
Nije mi jasan Jokić, definitivno. Ne smeta mu ideja o 400 kreveta na Glavatima - naprotiv - zdušno je podržao tu ideju - za Kostanjicu i Dobrotu neće ni da čuje - tu ga stoprocentno podržavam, naravno - a Perast, koliko je meni poznato, uopšte ne pominje...
A kad u tu jednačinu (sa pet-šest nepoznatih) - uvrstimo i konstantu naslovljenu Izvještaj o odlukama usvojenim na 40. zasijedanju Komiteta Svjetske baštine (održanom u Istanbulu, od 10. do 20. jula 2016.) - tu se više, bojim se, ne bi snašao ni Svetislav G. Popović, dekan AF PG...
OK, nastavak u narednom broju...
( Borislav Vukićević )