Drljević: Zdrava životna sredina nije i ne smije biti luksuz, već osnovno ljudsko pravo
"Zaštita životne sredine je proces koji se nikada ne završava i u kom treba da učestvujemo svi – pojedinačno i kao zajednica", poručio je glavni pregovarač Aleksandar Drljević
Ispred Rektorata Univerziteta Crne Gore otvoren je park, u okviru kog je zasađeno više od 60 sadnica obezbijeđenih kroz projekat EU4ME, saopšteno je danas iz Sektora za informisanje javnosti o Evropskoj uniji i procesu pristupanja Evropskoj uniji Generalnog sekretarijata Vlade Crne Gore
U saopštenju se navodi da su park, u kom je postavljen i parking za bicikla, zvanično obišli i otvorili glavni pregovarač Aleksandar Drljević, rektor Univerziteta Crne Gore Danilo Nikolić, i šef Delegacije EU u Crnoj Gori Aivo Orav.
"Oplemenjivanje univerzitetskog kampusa počelo je u novembru prošle godine, kada je, povodom obilježavanja 140 godina od priznanja Crne Gore na Berlinskom kongresu, posađeno 140 sadnica, uz pomoć sredstava UCG i projekta EU4ME, koji finansira Evropska unija, a sprovodi UNDP. Rektori državnih univerziteta iz Jugoistočne Evrope posadili su dodatnih 25 sadnica maslina povodom obilježavanja dana UCG", ističe se u saopštenju.
Drljević je ocijenio je da je uređivanje parka ispred Rektorata u skladu sa opredjeljenjem Kancelarije za evropske integracije da doprinese očuvanju ekološke države i bude primjer odgovornosti za očuvanje prirodnog bogatstva kojim se naša država ponosi.
"Zaštita životne sredine je proces koji se nikada ne završava i u kom treba da učestvujemo svi – pojedinačno i kao zajednica. O važnosti ove oblasti za samu Evropsku uniju i naš napredak prema evropskoj zajednici dovoljno govori činjenica da je poglavlje 27 jedno od najzahtjevnijih u pregovaračkom procesu i mi smo spemni da se, uz sve kapacitete koje imamo, suočimo sa izazovima. Zdrava životna sredina nije i ne smije biti luksuz, već osnovno ljudsko pravo", poručio je Drljević.
Nikolić je istakao da se UCG kontinuirano bavi stvaranjem što boljih uslova za život, rad, uspjeh i perspektivu crnogorskih studenata.
"U sklopu ovih napora, smatramo veoma značajnim sprovođenje kampanje za prostorno oplemenjivanje i revitalizaciju zelenih površina univerzitetskih kampusa", rekao je Nikolić.
On vjeruje da će 4.000 kvadratnih metara univerzitetskog parka, u sklopu kampusa tehničkih fakulteta, svojom vegetacijom, mikroklimom i filtracijom gradskog vazduha, temperature i buke, doprinijeti stvaranju zdravog okruženja i zelene oaze relaksacije, rekreacije i socijalne interakcije studenata i građana.
Orav je poručio da je donacija sadnica univerzitetskom parku u skladu sa kampanjama koje je Delegacija EU organizovala prethodnih mjeseci sa ciljem podizanja svijesti građana o zaštiti životne sredine.
"Ove kampanje donijele su konkretne rezultate – zasađeno je na hiljade stabala, više građana sada odvaja otpad i koristi reciklažna dvorišta, i svi postajemo svjesniji opasnosti plastike za jednokratku upotrebu. Ovo su samo prvi koraci u dugom procesu koji će, nadamo se, preokrenuti negativne efekte ljudskog uticaja na prirodu", kazao je Orav.
( Vijesti online )