Hotelska kompanija traži odštetu od Njemaca, tvrde da su im otjerali goste
Fekalije su u potocima preplavile šetalište i ušle u restoran i plažni bar luksuznog hotela, zbog čega je uprava morala da zadrži hiljadu i po gostiju u sobama i ne dozvoljava im da idu ka plaži. Iz WTE su tada kazali da oni nijesu odgovorni
Hotelska kompanija „Belvi hotels group“ podnijela je tužbu Privrednom sudu protiv njemačke kompanije WTE otpadne vode koja gazduje postrojenjem za tretman otpadnih voda u bečićkom naselju Vještice, zatraživši odštetu od 20 hiljada eura zbog velikog ekološkog incidenta koji se dogodio u jeku sezone, kada su fekalije preplavile šetalište ispred njhovog hotela „Iberostar Belvi“. Kao drugotužena je Opština Budva, a trećetužena je država Crna Gora.
Tužba je prije nekoliko dana stigla na adresu Opštine Budva od koje se traži izjašnjenje.
Nezapamćeni ekološki incident desio se krajem jula u Bečićima, kada je došlo do otkaza pumpi na postrojenju za otpadne vode WTE na samoj plaži ispred hotela “Iberostar Belvi”. Fekalije su u potocima preplavile šetalište i ušle u restoran i plažni bar luksuznog hotela, zbog čega je uprava hotela morala da zadrži hiljadu i po gostiju u sobama i ne dozvoljava im da idu ka plaži, jer se širio nesnosan miris.
Prva u pomoć tada je pristigla Opština i ljudstvo gradskog Vodovoda i Komunalnog preduzeća, koji su pokušali da riješe problem potisne pumpe. Iz WTE su tada kazali da oni nijesu odgovorni.
Tur operatori Nekerman, TUI, Tomas Kuk, čiji su gosti ljetovali u bečičkim hotelima tada su najavili tužbe znog nezadovoljstva turista.
"Usljed jakog nevremena u noći između 28. i 29. jula došlo je u više navrata do ispada u radu postrojenja za tretman otpadnih voda u Bečićima ispred plaže hotela „Iberostar Belvi“, koji je u vlasništvu „Belvi hotels group“. Ti ispadi, odnosno nefunkcionisanje postrojenja doveli su do poplave, odnosno izlivanja fekalija po plaži i okolnom prostoru koji pripada hotelima. Kako je WTE izgradila, te sada upravlja i održava sitem otpadnih voda, naš direktor ih je odmah obavijestio, kao što je obavijestio i Upravu za inspekcijske poslove - Sektor za zaštitu životne sredine, bezbjednost i zdravlje ljudi, Odsjek za zdravstveno sanitarnu inspekciju, Odsjek za inspekciju vode, te uz prijavu dostavio i fotodokumentaciju. Narednog dana, 30. jula izvršni direktor se obraćao i Komunalnoj policiji i inspekciji Opštine Budva da utvrdi šta je urađeno sa prijavom, ukazujući da je ponovo došlo do ispada postrojenja. U svim obraćanjima ukazivano je na bezbjednost i zdravlje gostiju hotela, jer je došlo do izlivanja fekalija iz kanalizacionog sistema“, navodi se između ostalog u tužbi.
U tužbi se ističe da su nakon ekološkog incidenta mnogi gosti hotela "vidno uznemireni zbog nastale situacije reagovali, a pojedini otkazali rezervacije“.
Tužba se događa u vrijeme velikog skandala, nakon što je njemački partner WTE i austrijski koncern EVN najavili aktiviranje garancija od čak 95 miliona eura i napuštanje postrojenja za tretman otpadnih voda.
Gradonačelnik Budve Marko Bato Carević je prekjuče najavio tužbe protiv inostranih partnera jer nijesu ispoštovale ugovor, ustvrdivši da je postrojenje divlji objekat, bez dozvola i građevinske dokumentacije, te da je ekološki incident pokazao da nije ni tehnički ispravno.
Na njegov zahtjev Specijalno tužilaštvo je ušlo u službene prostorije WTE i zatražilo kompletnu dokumentaciju, nakon što je Opština podnijela tužbu jer je jedna od garancija na čak 65 miliona eura bila fiktivna, ne postoji zavedena u arhivi Opštine, a koju je potpisao u aprilu 2010. tadašnji DPS gradonačelnik Rajko Kuljača.
( Vuk Lajović )