Poslije praznične trpeze: Ovim namirnicama očistite organizam

Kisjeli kupus je posebno popularan tokom zime, kao i rasol, koji ne samo da pomaže kod mamurluka, već i liječi. Toksine u organizmu možete neutralisati i spanaćem

4795 pregleda0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
09.01.2020. 18:34h

Praznici su obično vrijeme kada na stolu domiiniraju kalorične namirnice u čijem konzumiranju često preterujemo. Kako bi se ublažile posljedice prejedanja, potrebno je jelovnik obogatiti namirnicama koje će uspješno neutralisati masnoće u organizmu, prenosi B92.

Povrće je idealno za borbu protiv nakupljenih masnoća, a sadrži i dosta vitamina i minerala koji će biti korisni u sezoni virusa.

Cvekla

Cveklu uglavnom povezujemo sa liječenjem anemije, zato što sadrži veliku količinu gvožđa, ali ona je takođe dobar saveznik u postprazničnom čišćenju organizma, jer sadrži pigmente koji imaju snažno antioksidativno dejstvo. Jedan od njih je betain, koji posebno štiti jetru. Cvekla takođe reguliše rad crijeva i pospješuje varenje. Najbolje ju je jesti svježu jer se antioksidativna svojstva gube prilikom termičke obrade. U svježem obliku možete je koristiti kao sok koji uz dodatak limunovog soka postaje prava mala čaša zdravlja. Od svježe cvekle možete da napravite i ukusnu zimsku salatu koja u kombinaciji sa drugim namirnicama izbacuje neželjene masnoće iz tijela.

Spanać

Toksine u organizmu možete neutralisati i spanaćem. Bogat je vlaknima koja će stimulisati varenje i pomoći u rješavanju problema sa opstipacijom. Jedan je od najjačih antioksidanata. Spanać je odavno prestao da bude samo namirnica koju jedemo uz pire krompir i jaja na oko. Jede se od jutra do večeri, a kao sok može se piti kao užina. Od spanaća možete praviti razne čorbe koje obnavljaju zalihe gvožđa u tijelu i ujedno čiste organizam. Ako nijeste ljubitelj spanaća, jednostavno ga zamijenite jednako hranljivom blitvom.

Brokoli

Ovo zeleno povrće obiluje korisnim nutrijentima sa antioksidativnim dejstvom. U pitanju je niskokalorična namirnica bogata vitaminima C, A i B6, gvožđem, kalcijumom i magnezijumom. Novija istraživanja pokazala su da brokoli sprečava nakupljanje masnoća u jetri. Može se pripremati na razne načine, a najzdravije je da ga blanširate i dodate malo bijelog luka i maslinovog ulja. Ako volite kremaste čorbe, ovo povrće je idealno za tako nešto.

Kupus

Svjež kupus je fantastična dijetalna namirnica sa samo 25 kalorija u 100 grama. Bogat je vitaminima C i E, beta-karotenom, magnezijumom i gvožđem, ima snažno protivupalno dejstvo, pospješuje varenje i čisti jetru od toksina. Salata od svježeg kupusa nezaobilazan je dio naših jelovnika i može da se jede uz različite vrste jela. Kisjeli kupus je posebno popularan tokom zime, kao i rasol, koji ne samo da pomaže kod mamurluka, već i liječi. Rasol obiluje vitaminima C, E, K, vitaminima B kompleksa, kao i vitaminom U, jednim od najređih vitamina koji je važan za liječenje čira na želucu i dvanaestopalačnom crijevu.

Bijeli luk

Bijeli luk je jedna od najmoćnijih namirnica na svijetu sa snažnim ljekovitim svojstvima. Smatra se prirodnim antibiotikom zbog svog antibakterijskog dejstva. U bijelom luku se nalazi stotinu aktivnih hemijskih jedinjenja, a među njima i nekoliko antioksidansa – jedinjenja koja smanjuju trošenje i opterećenost ćelija u organizmu. Redovno konzumiranje bijelog luka može da pomogne u ublažavanju raznih zdravstvenih tegoba, a jednako je koristan i prilikom procesa detoksikacije. Najbolje djeluje kada se jede sirov.