Politiko: Putin je sebi najgori neprijatelj

Kremlj je, navodi ona, svjestan da ima istinski problem s mladima, ali nema moć da ubijedi one koje naprosto ozlojeđuje to što jedan jedini politički lider dominira njihovim životima otkako su rođeni

13 komentar(a)
Vladimir Putin, Foto: Reuters
28.02.2018. 16:50h

Izvjesno je da će Vladimir Putin pobijediti na predstojećim predsjedničkim izborima, ali će upravo tada početi njegova istinska politička bitka, prenosi Tanjug.

Ona će imati krajnje neizvjestan ishod jer mu "sat otkucava", ocjenjuje za Politiko viša saradnica Londonske škole ekonomije Oksana Antonenko.

U autorskom tekstu pod naslovom "Putin je sebi najgori neprijatelj", koji je objavio portal Politiko, ona ukazuje da uspon opozicije i rastuće razočaranje među ruskim glasačima možda neće presudno uticati na ovogodišnje izbore, ali će "uzdrmati naredne".

"Dvije stvari su izvesne na ruskim predsjedničkim izborima. Prvo, da će Vladimir Putin izaći kao pobjednik, pri čemu mu sve važne ankete predviđaju oko 70 odsto glasova. Drugo, da ni ovo glasanje - kao ni svi prethodni izbori u postsovjetskoj istoriji Rusije - neće biti slobodni i pošteni", navodi Antonenko u tekstu.

Prema njenim riječima, istinsko političko nadmetanje uoči ovogodišnjih izbora i dalje je izrazito ograničeno, a mediji pod kontrolom Kremlja, kako tvrdi analitičarka, imaju ogroman uticaj na mišljenje ruskog biračkog tijela.

"Vladina zabrana kandidature Putinovog najistaknutijeg političkog protivnika Alekseja Navaljnog i rasprostranjena upotreba državnih sredstva za mobilizaciju glasova u korist Putina, takođe ukazuju na činjenicu da su izbori Rusa ograničeni", ocjenjuje ona.

Međutim, Antonenko ukazuje da predstojeće izbore ne bi trebalo odbaciti kao "nevažne za putanju Rusije".

"Mladi aktivisti takođe učestvuju u sve većem broju neodobrenih protesta širom zemlje, pretežno mobilisanih borbom Navaljnog protiv korupcije", ističe autorka članka, upozoravajući da će "Kremlju biti mnogo teže da uguši ponovo probuđenu rusku omladinu nego kada se obrušila na gradske proteste 2011-2012.".

Današnji mladi, naglašava Antonenko, nijesu uplašeni i gaje duboko nepovjerenje prema političkoj eliti koja je na vlasti otkako su se oni rodili.

"Ova nova generacija je još suviše mlada i nemoćna da oblikuje rusku politiku 2018. Međutim, oni će izrasti u ozbiljnu snagu do izbora 2024. godine", upozorava analitičarka u tekstu za Politiko.

Kremlj je, navodi ona, svjestan da ima istinski problem s mladima, ali nema moć da ubijedi one koje naprosto ozlojeđuje to što jedan jedini politički lider dominira njihovim životima otkako su rođeni.

U tom kontekstu, Antonenko navodi da gotovo četvrtina ruskih diplomaca traži posao u inostranstvu.

Istovremeno, ukazuje da protiv statusa kvo nije samo ruska omladina, već su, ističe, i veliki djelovi srednje klase sve razočaraniji.

"I unutar same ruske političke elite dešava se transformacija. Razdoblje kada je postkrimski patriotizam bio dovoljan da se elita okupi oko Kremlja - završeno je. Sve više, međusobna rivalstva unutar ruske političke klase prijete da je unište", ocenjuje Antonenko.

Kao primjer, navodi da su različiti ogranci ruske bezbjednosne zajednice bile u otvorenoj zavadi prošle godine, dok istovremeno postoji doboko nepovjerenje među čelnicima ruskih "svemogućnih državnih korporacija" i Putinovih vladinih tehnokrata, zaduženih za izvlačenje ekonomije iz recesije.

"Putin će pobijediti na predstojećim izborima. Ali, upravo tada počinje njegova istinska politička bitka. A njen ishod je veoma neizvjestan", zaključila je Antonenko u analizi za Politiko.