Traže da Vujanović doprinese smirivanju tenzija
Udruženje književnika Crne Gore, Institut za srpsku kulturu i Društvo srpskih književnika Crne Gore i Hercegovine u dopisu Vujanoviću i ministru pravde Zoranu Pažinu, podsjećaju da je odlukom Višeg suda u Podgorici Knežević oduđen na četvoromjesečnu zatvorsku kaznu zbog napada na policajca
Udruženje književnika Crne Gore, Institut za srpsku kulturu i Društvo srpskih književnika Crne Gore i Hercegovine zatražili su od predsjednika države Filipa Vujanovića da iskoristi zakonske mehanizme povodom slučaja Milana Kneževića i doprinese smirivanju tenzija.
Te tri organizacije, u dopisu Vujanoviću i ministru pravde Zoranu Pažinu, podsjećaju da je odlukom Višeg suda u Podgorici Knežević oduđen na četvoromjesečnu zatvorsku kaznu zbog napada na policajca.
Navodi se da je Knežević tada jedini završio u Urgentnom centru „pošto je napadnut od neuniformisanog lica čiji je identitet poznat čitavoj Crnoj Gori, a koji je zbog napada na poslanika unaprijeđen“.
„Ali pošto je Knežević i prije suđenja već bio osuđen, dužnost nam je da vas ovim pismo podsjetimo na Vaše ustavne i zakonske mogućnosti koje ste koristili mnogo puta, i to u politički relaksiranijim vremenima“, kaže su u dopisu.
Kako se dodaje, čini se da je trenutna društveno-politička zbilja u Crnoj Gori u stanju hronične tenzije i konfrontacija, koje bi u slučaju Kineževića mogle eskalirati.
Udruženje književnika Crne Gore, Institut za srpsku kulturu i Društvo srpskih književnika Crne Gore i Hercegovine su predložili Vujanoviću da iskoristi neke od zakonskih mehanizama, i pri kraju mandata, doprinese smirivanju tenzija i da legitimitet predstojećim izborima.
Oni su objasnili da Vujanović može da zatraži mišljenje od Ministarstva pravde u slučaju Kneževića i da nakon dobijenjenog mišljenje samostalno donese odluku o pomilovanju, zamjeni zatvorske kazne uslovnom ili novčanom.
Kako su naveli, sve su to zakonske mogućnosti koje je crnogorski predsjednik koristio u ranijim slučajevima, ali nijednom u slučaju koji ima eksplicitno politički karakter i koji može imati dalekosežne posljedice na budućnost društvenih i političkih procesa.
„Zato očekujemo od Vas da razmotrite naše obraćanje i svojim postupanjem budete dio rješenja a ne problema, kako bi građanski mir i stabilnost kao najveće vrijednosti u Crnoj Gori bile sačuvane“, poručuje se u dopisu.
Zahtjev su potpisali Novica Đurić iz Udruženja književnika Crne Gore, Nikola Marojević iz Instituta za srpsku kulturu i Bećir Vuković iz Društva srpskih književnika Crne Gore i Hercegovine.
( MINA )