Vels i Škotska daju svoje prijedloge zakona o Brexitu
Konkretno, predloženi tekstovi omogućavaju vladama u Edinburgu i Kardifu da poslije Bregzita uzmu na sebe nadležnosti predate Evropskoj uniji
Vlade Škotske i Velsa predstavile su danas svoje prijedloge zakona o Bregzitu, s ciljem da sebi vrate neke nadležnosti prenijete na Brisel, prije svega u oblastima ribarstva i poljoprivrede, što bi moglo da dovede do ustavne krize.
Konkretno, predloženi tekstovi omogućavaju vladama u Edinburgu i Kardifu da poslije Bregzita uzmu na sebe nadležnosti predate Evropskoj uniji.
Veoma posvećeni svojoj autonomiji, Velšani i Škoti se boje da britanska vlada i premijerka Tereza Mej ne preuzmu nadležnosti putem širokog "prijedloga zakona o izlasku iz EU, koji je liderka vladajućih konzervativaca iznijela u parlamentu u Londonu.
U edinburškom parlamentu je škotski ministar za Bregzit Majk Rasel branio prijedlog svoje vlade, nazvan "prijedlog zakona o kontinuitetu".
"Moramo da štitimo i čuvamo djelove komunitarnog prava koji se tiču nadležnosti ovog parlamenta", rekao je on.
Predsjednik parlamenta Ken Mekintoš, međutim, tvrdi da škotski parlament nema nadležnost da donese takav zakon.
Škotska premijerka Nikola Sterdžon iznijela je uveravanja da ima "mandat" da sazove novi referendum o nezavisnosti Škotske ako London pokuša da nametne svoju volju tom dijelu Ujedinjenog kraljevstva.
Škotska je većinski glasala protiv Bregzita na referendumu 2016, što je oživjelo separatističke ambicije.
I velški premijer Karvin Džons je rekao da predloženi tekst zakona "samo treba da zaštiti" nadležnosti Velsa.
Britanska vlada je ponudila da izmijeni svoj prijedlog zakona o izlasku iz EU ali su i Edinburg i Kardif odbili ponudu.
( Beta )