EU da podrži političku transformaciju Crne Gore i zemalja regiona

„EU treba da podrži istinsku i trajnu političku transformaciju Crne Gore i zemalja regiona, bez zanemarivanja ključnih problema“, poručio je Radunović i dodao da očekuje da će tokom hrvatskog predsjedavanja članice Unije biti dobro informisane o unutrašnjim izazovima Crne Gore i zemalja regiona

1493 pregleda3 komentar(a)
Sa sjednice, Foto: Skupština CG

Evropska unija (EU) treba da podrži istinsku i trajnu političku transformaciju Crne Gore i zemalja regiona, bez zanemarivanja ključnih problema, kazao je predsjednik Odbora za evropske integracije, Slaven Radunović.

On je, na sastanku predsjedavajućih odborima za evropske poslove parlamenata EU (COSAC), istakao da zemlje zapadnog Balkana traže podršku Unije u sprovođenju reformi neophodnih za konačnu demokratizaciju društva.

Prema riječima Radunovića, ključni izazovi Crne Gore potiču od najvažnijih pitanja iz poglavlja 23 i 24.

„EU treba da podrži istinsku i trajnu političku transformaciju Crne Gore i zemalja regiona, bez zanemarivanja ključnih problema“, poručio je Radunović i dodao da očekuje da će tokom hrvatskog predsjedavanja članice Unije biti dobro informisane o unutrašnjim izazovima Crne Gore i zemalja regiona.

Kako je saopšteno iz Skupštine, član Odbora Momčilo Martinović govorio je o značaju hrvatskog predsjedavanja i visokim očekivanjima kada su Crna Gora i region u pitanju.

On je istakao da očekuje da će tokom predsjedavanja Hrvatske Crna Gora otvoriti poslednje preostalo poglavlje 8 – Konkurencija, i da će zatvoriti niz pregovaračkih poglavlja za koja postoji interna spremnost.

Martinović je kazao da je uvjeren da će EU naći model koji će na pravi način vrednovati napore i reforme koje sprovodi Crna Gora, ujedno ohrabrivši preostale države kandid

Kako je saopšteno iz Skupštine, sastanak COSAC-a obilježilo je predstavljanje ključnih pitanja kojima će se Hrvatska baviti u okviru šestomjesečnog predsjedavanja Savjetu EU.

Predsjednik hrvatskog Sabora Gordan Jandrokovič kazao je da je hrvatsko predsjedavanje potvrda stroge predanosti u promociji i zagovaranju Evrope koja se bazira na zajedničkim vrijednostima, jednakosti i uvažavanju zajedničkih interesa i razlika.

Prvi dio sastanka, kako su kazali iz Skupštine, bio je posvećen prioritetima hrvatskog predsjedavanja Savjetu EU.

Navodi se da će u fokusu predsjedavanja biće četiri prioriteta - Evropa koja se razvija, Evropa koja povezuje, Evropa koja štiti i Uticajna Evropa.

Na sastanku je istaknuta uloga COSAC-a kao važnog partnera evropskim institucijama i građanima.

Iz Skupštine su rekli da su učesnici sastanka u okviru druge sesije “EU, nacionalni parlamenti i COSAC u novom institucionalnom mandatu” razgovarili o organizaciji Konferencije o budućnosti Evrope.

Ona je, kako se navodi, zamišljena kao forum za povezivanje građana, civilnog društva i evropskih institucija, kako bi građani EU i Evrope ocijenili kakvu Uniju žele i kako njome treba upravljati.

CIlj konferencije, kako je objašnjeno, je da se građani aktivnije uključe u proces donošenja političkih odluka na nivou Unije.

Učesnici sastanka, kako su dodali iz Skupštine, razgovarali su i o izlasku Velike Britanije iz EU, novom sedmogodišnjem finansijskom okviru, politici proširenja.

Kako se navodi, na sastanku je bilo riječi i o novom zelenom planu, fenomenu lažnih