UN pozvane da glasaju o rezoluciji koja podržava primirje u Libiji
Glasanje o rezoluciji tražila je Velika Britanija koja je i pripremila prijedlog rezolucije o kojoj se raspravlja više od tri nedelje
Savjet bezbjednosti UN pozvan je da sjutra popodne glasa o rezoluciji koja podržava prekid vatre u Libiji, što bi bio prvi usvojen obavezujući tekst od početka sukoba u aprilu, saznaje se iz diplomatskih izvora.
Glasanje o rezoluciji tražila je Velika Britanija koja je i pripremila prijedlog rezolucije o kojoj se raspravlja više od tri nedelje, rekao je jedan diplomata za Frans pres.
Za sada nije poznat stav Rusije koja je prije nedelju dana blokirala nacrt rezolucije o Libiji.
U tekstu se naglašava potreba trajnog primirja u Libiji, bez preduslova.
U dokumentu se više ne pominje zabrinutost Savjeta bezbjednosti zbog rastućeg uticaja plaćenika u Libiji. Zbog toga je Rusija blokirala prijedlog rezolucije prije nedelju dana i tražila da se zamijeni riječ "plaćenici" sa "strani teroristički borci".
Na početeku pregovora SAD su tražile da se izričito navedu "ruski plaćenici iz grupe Vagner", rekao je jedan diplomata koji nije želio da mu se navede ime.
Rusija se već nekoliko mjeseci optužuje da podržava slanje više hiljada plaćenika u Libiju da pomognu komandantu Kalifi Haftaru, koji od početka aprila prošle godine pokušava vojno da zauzme Tripoli, sjedište međunarodno priznate libijske vlade. Moskva demantuje bilo kakvu umešanost.
Britanski nacrt rezolucije poziva regionalne organizacije kao što su Afrička unija, Arapska Liga i Evropska unija da vide kako mogu da podrže UN u njihovim političkim misijama i mogućem nadgledanju primirja u Libiji.
U tekstu se traži nastavak pregovora zajedničke vojne komisije formirane krajem januara u kojoj su predstavljene dve strane, da bi se došlo do trajnog primirja, uključujući mehanizam kontrole, odvajanje snaga i mere poverenja.
Ta komisija se satrala u Ženevi ali je završila rad u subotu bez postizanja dogovora o primirju, mada UN predlažu nastavak pregovora od 18. februara.
U tekstu se podržavaju zaključci samita u Berlinu održanog 19. januara na kome se tražilo od zemalja članica da se uzdrže od svakog mešanja u libijski sukob.
Uprkos embargu na oružje, koji je uveden Libiji od 2011. godine, ne prestaju kršenja te zabrane. Izveštaj UN je osudio odgovornost Ujedinjenih Arapskih Emirata, Turske i Jordana u prilog dvije strame i identifikovao više oružanih grupa, koje dolaze iz Sudana i Čada.
( Agencija BETA )