Gdje sve igraju crnogorski fudbaleri: Od Novog Zelanda do Sjeverne Amerike
Gdje sve igraju crnogorski fudbaleri u inostranstvu - ukupno 163 igrača, u 46 zemalja, nastupaju na svim kontinentima osim u Afirici i Južnoj Americi
Crna Gora, sa oko 630 hiljada stanovnika, ima premalu bazu fudbalera u poređenju sa većinom svjetskih zemalja, čak i onih u najbližem orkuženju, a posebno sa državama koje predstavljaju bitan faktor na fudbalskoj mapi.
Ipak, s obzirom na populaciju, za Crnu Goru može da se kaže da je sasvim solidan - izvoznik fudbalera.
Ukupno, 163 igrača koja su rođena u Crnoj Gori, ili imaju crnogorski pasoš, nastupaju u inostranim klubovima - od profesionalnog, do amaterskog nivoa. Naši fudbaleri “rasuti” su na raznim kontinentima, različim meridijanima, a trenutno ih nema samo u Africi i Južnoj Americi.
Sve su to podaci koje u svojoj bazi čuva, i redovno prilagođava, jedan od najpoznatjih fudbalskih sajtova: www.soccerway.com.
NAJRAZVIJENIJE FUDBALSKE ZEMLJE - ELITA I AMATERI
Najviše crnogorskih fudbalera igra u Evropi - ukupno 136, ne računajući domaće lige. U pet najjačih liga (engleska, italijanska, njemačka, španska i francuska) imamo samo pet fudbalera (Stevan Jovetić iz Monaka, Stefan Savić iz Atletiko Madrida, Nikola Vukčević iz Levantea, Adam Marušić iz Lacija, Danijel Petković iz Anžea), ali u ovim zemljama, računajući niže lige, čak i one najniže, nastupa puno više igrača.
Crna Gora, na primjer, nema fudbalera u Bundesligi, ali zato ima dvojicu u 3. ligi Njemačke (Mirnes Pepić iz Hanze Roštok i mladi reprezentativac Meris Skenderović iz Karl Zajc Jene), čak sedmoricu u regionalnim ligama (tu su još dvojica Pepića, Hasan i Nedim, kao i reprezentativac u mlađim kategorijama Janik Filipović), a jednog čak u najnižoj, amaretskoj Ober ligi. U pitanju je Denis Aleksandar Talijan, momak rođen u Frankfurtu, ali sa crnogorskim pasošem.
Dva crnogorska fudbalera nastupaju u drugoj španskoj ligi, popularnoj Segundi (Esteban Saveljić iz Rajo Valjekana i Ivan Kecojević iz Albasetea), a tri u trećerangiranoj Segundi B: golmani Lazar Carević (Barselona II) i Krsto Ljubanović (Merida).
Uz Marka Jankovića, koji je kao član italijanskog prvoligaša SPAL-a pozajmljen drugoligašu Krotoneu, od naših fudbalera u Seriji B nastupa još mladi reprezentativac Sergej Grubač.
Trojica crnogorskih fudbalera nastupaju u italijanskoj Seriji C (Ognjen Stijepović je u Pistojezeu, Minel Šabotić u Karpiju i Kristijan Hažiosmanović u Monopoliju) a jedan i u Seriji D - u pitanju je Stefan Nenadović, koji nosi dres Serenja.
Konačno, kada su u pitanju fudbalski najrazvijenije zemlje najmanje naših igrača ima u Engleskoj (Sead Hakšabanović, koji je i dalje član Vest Hema, te braća Šarkić - Matija je član Aston Vile, a Oliver Bartona), kao i u Francuskoj (uz Jovetića i Petkovića, tu je nekadašnji mladi reprezentativac i bek Budućnosti Marko Vidović, koji igra u 4. ligi).
Od ostalih jačih liga, dosta naših fudbalera nastupa u Belgiji (Marko Bakić i Dani Hočko su u Muskronu, Aleksandar Boljević u Standardu, Stefan Milošević i Andrija Vukčević u Beverenu), kao i u Poljskoj - Marko Vešović nosi dres Legije iz Varšave, Vukan Savićević Visle Krakov, Filip Raičević Slaska iz Vroclava, Saša Balić Zaglebja, Emir Azemović Rakova, Uroš Đuranović Korone, a tamo je i Nemanja Mijušković, koji nastupa za drugoligaša Miedž.
Vladimir Jovović je u Češkoj (Jablonec), Filip Stojković i Boris Cmiljanić u Austriji (Rapid Beč i Admira), Fatos Bećiraj i Žarko Korać u Izraelu, a golman Milan Mijatović u Bugarskoj.
Puno naših igrača nastupa u zemljama nekadašnjeg Sovjetskog Saveza, čak 20, a najviše ih je u Kazahstanu - sedam (Žarko Tomašević, Darko Zorić, Dejan Boljević, Nebojša Kosović, Jovan Čađenović, Dejan Boljević i Marko Obradović). Luka Đorđević i Dušan Lagator nastupaju u ruskoj Prvoj, Mladen Kašćelan i Ilija Tučević u ruskoj Drugoj ligi, Mihailo Perović u Ukrajini, Boris Kopitović u Bjelorusiji, Andrija Dragojević u Jermeniji, Mijuško Bojović, Miloš Bakrač i Bojan Zogović u Azerbejdžanu, a Ivan Fatić, Slavko Damjanović i Igor Zonjić u Uzbekistanu.
U još nekoliko evropskih zemalja nastupaju naši igrači, tu su još Rumunija, Švajcarska, Švedska, Danska, Slovačka, Portugal, Malta, Luksemburg, Mađarska, Grčka, Kipar, čak i Island i Farska Ostrva, naravno uz sve države bivše Jugoslavije.
MALEZIJA, TAJLAND, SINGAPUR...
Kolonija crnogorskih fudbalera van evropskog kontinenta takođe je raznolika - mnogima je poznato da je Dejan Damjanović već legenda fudbala u Južnoj Koreji, da je njegovim stopama krenuo i Stefan Mugoša, ali mnogima nije da Crna Gora ima fudbalere u Maleziji (Darko Marković, Argzim Redžović), Singapuru (Bojan Kopitović), Bangladešu (Luka Rotković), pa čak i na Novom Zelandu (Stevan Marković, član Tim Velingtona).
Ilija Spasojević je odavno legenda fudbala u Indoneziji, baš kao i Dragan Bošković na Tajlandu, dok je jedini crnogorskih igrač koji nastupa na američkom kontinentu Emrah Klimenta, član San Dijega, druge najjače lige Sjedinjenih Američkih država.
Najviše crnogorskih fudbalera odlazi u Srbiju
Najviše crnogorskih fudbalera nastupa u Srbiji - čak 38, od kojih njih 21 nosi dres superligaša - članova elitnog ranga.
Među njima nije Nikola Krstović, napadač Crvene zvezde, koji će od druge polusezone, zajedno sa još 13-ricom drugih igrača, nastupati u Prvoj ligi (pozajmljen je drugoligašu Grafičaru).
Još tri crnogorska fudbalera nastupa u trećem rangu Srbije (Srpska liga).
Od ostalih liga iz okruženja, najviše naših igrača nastupa u Bosni i Hercegovini (šest), potom na Kosovu i Sloveniji - po četiri, a trojica igraju u Hrvatskoj. Nakon duže vremena, crnogorskih fudbalera ove sezone nema u Albaniji.
163 crnogorska fudbalera nastupaju u inostranstvu, u 46 zemalja, na četiri kontinenta - prema bazi fudbalskog sajta soccerway.com
( Danilo Mitrović )