Trgovci guraju svoje, za potrošače ne mare
Građani lani više prijavljivali kršenje potrošačkih prava, Tržišna inspekcija izrekla preko 560.000 eura novčanih kazni
Više od pola miliona eura kazni izrečeno je trgovcima zbog nepoštovanja prava potrošača i to uskraćivanja prava na kupovinu proizvoda u tačnoj mjeri i količini, po objavljenim uslovima prodaje, neisporučivanje robe, nevraćanje kusura u apoenima manjim od pet centi, naplaćivanje kesa za nošenje sa logom firme, razlike između cijene na artiklu i kasi...
To je bilans rada Tržišne inspekcije u dijelu zaštite potrošača tokom 2019. godine.
Iz Uprave za inspekcijske poslove (UIP) “Vijestima” je zvanično rečeno da je tržišna inspekcija u 2019. godini izvršila ukupno 10.208 inspekcijskih pregleda u oblasti zaštite ekonomskih interesa. Naglašavaju da se potrošači u odnosu na ranije godine javljaju u većem broju Tržišnoj inspekciji kako bi zaštitili svoja prava, te da su ti zahtjevi u više od 50 odsto slučajeva opravdani.
“Tržišna inspekcija je prošle godine izvršila ukupno 10.208 inspekcijskih pregleda u oblasti zaštite ekonomskih interesa potrošača u koje su uključene kontrole koje su se odnosile na cijene. U ovim kontrolama utvrđeno je ukupno 3.402 nepravilnosti, od čega se 1.276 odnosi na nepravilnosti u vezi sa cijenom - cijena nije istaknuta ili nije istaknuta na propisani način, trgovac se ne pridržava utvrđenih i istaknutih cijena, nepoštovanje obaveza koje se odnose na način isticanja cijena sa popustom i sniženja... Utvrđene 3.402 nepravilnosti su se odnosile na nedostatak kod cijene, nedostatak na robi, nedostatak kod usluge, ostvarivanje prava iz reklamacije i garancije, dok su se ostale odnosile na uskraćivanje prava potrošaču na kupovinu proizvoda u tačnoj mjeri i količini, na kupovinu proizvoda po objavljenim uslovima prodaje, nesaobraznost proizvoda, nije predata dokumentacija koja prati robu u prometu, nije isporučena plaćena roba, nevraćanje kusura u apoenima manjim od pet centi, naplaćivanje kesa za nošenje sa logotipom firme...”, kazali su u UIP.
Iz UIP-a su pojasnili da je zaštita potrošača uređena Zakonom o zaštiti potrošača koji utvrđuje osnovna prava pri kupovini i drugim oblicima prometa proizvoda na tržištu, a naročito zaštita ekonomskih interesa, pravna zaštita, informisanje i obrazovanje, udruživanje potrošača radi zaštite njihovih interesa i druga pitanja od značaja za zaštitu potrošača.
“Kada su u pitanju kršenja prava potrošača u odnosu na prethodne godine primjetno je da se potrošači u većem broju javljaju Tržišnoj inspekciji radi zaštite njihovih prava. Činjenica je da su zahtjevi potrošača za zaštitu njihovih prava u preko 50 odsto slučajeva osnovani”, kazali su u UIP-u.
Oni naglašavaju da se posebno u velikom broju potrošači javljaju kada je u pitanju saobraznost proizvoda i kršenje tog prava. Saobraznost podrazumijeva da ako se proizvod ili usluga pokvare u roku od prvih šest mjeseci od kupovine, potrošač ima prava da bira između popravke, zamjene ili raskida ugovora odnosno povraćaja novca.
“Tržišna inspekcija je prošle godine utvrdila ukupno 1.276 nepravilnosti u vezi sa cijenama, a za njihovo otklanjanje inspektori su izrekli 511 mjera ukazivanja i donijeli 765 rješenja. Za počinjene prekršaje izdato je 1.420 prekršajnih naloga u iznosu od 562,80 hiljada eura novčanih kazni, a podneseno je i sedam zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka...”, istakli su u UIP-u.
Podaci pokazuju da je Tržišna inspekcija primila ukupno 1.220 inicijativa od čega 659 žalbi potrošača, a najviše prijavljenih nepravilnosti se odnosilo na nedostatak kod cijene i to 182. Najviše pritužbi građana na neistaknute cijene na proizvodima stizale su iz Podgorice i Nikšića.
( Tina Popović, Marija Mirjačić )