Njega kože i kose: Ove savjete nikad nemojte poslušati

Lak za kosu s razlogom se zove lak za kosu i ne može se koristiti za fiksiranje šminke

7861 pregleda0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Ko bi više u moru 'beauty' savjeta s kojima smo svaki dan bombardovani znao koje treba slušati, a na koje samo odmahnuti rukom. Pročitali ste da je preporučljivo umasirati sirovo jaje u kosu i dobili katastrofalne rezultate? Neko vam je rekao da ispucale vrhove možete eliminisati skupim uljima, a izgleda da ništa osim šišanja ne djeluje? Časopis Elle je sumirao najveće beauty mitove i objasno zašto ne djeluju.

Mit: Piling treba raditi svaki dan.

Zašto ne: U ratu protiv mrtvih ćelija kože piling je zaista moćno oružje, ali ne ako se koristi na svakodnevnoj bazi jer takvim tempom može izazvati iritaciju kože prije nego što se gornji sloj oporavi i spriječiti lučenje prirodnih masnoća. Piling treba raditii redovito, 2-3 puta sedmično, u zavisnosti od osjetljivosti vaše kože

Mit: Svakodnevno nanošenje šminke je štetno.

Zašto ne: Ako se na pravilan način brinemo o svojoj koži, bez preskakanja koraka u planiranoj rutini, pod uslovom da uvijek skinemo šminku prije spavanja, i da redovno čistimo četkice i sunđere za nanošenje šminke,sa svakodnevnim šminkanjem je sve u redu.

Mit: Lak za kosu možete koristiti za fiksiranje šminke.

Zašto ne: Lak za kosu s razlogom se zove lak za kosu, i iako može biti vrlo djelotvoran na vašoj kosi, nipošto ga nemojte prskati na kožu jer obiluje štetnim sastojcima koji će vašu kožu isušiti, a imaćete i neprijatni 'lepljivi' osjećaj.

Mit: Što je veći faktor protiv štetnih sunčevih zraka, to je bolja zaštita.

Zašto ne: Zaštitni faktor odnosi se na zaštitu od UV B radijacije, koja je glavni uzročnik bolesti kože i opekotina, ali treba uzeti u obzir i zaštitu od UV A radijacije koja izaziva ubrzano starenje kože. Pri kupovini zaštitne kreme svakako provjerite da djeluje protiv obje vrste zračenja. Nakon nanošenja kreme sa visokim faktorom zaštit, ljudi se često opuste i provode previše vremena na direktnom suncu i preskaču ponovno nanošenje keme, što djeluje potpuno kontraproduktivno jer im UV zraci jako naštete.

Mit: Bazna preplanulost spriječiće opekotine.

Zašto ne: Dermatolozi uopšte ne uspijevaju da objasne otkud dolazi ova ideja, ali zapamtite jednom i zauvijek, jedino što će spriječiti opekotine je nanošenje kvalitetne kreme nekoliko puta dnevno.

Mit: Redovno šišanje podstaći će brži rast kose.

Zašto ne: Redovno šišanje ispucalih vrhova nesumnjivo će poboljšati zdravlje vaše kose, ali neće imati nikakav uticaj na brzinu rasta kose, s obzirom da to regulišu folikule na tjemenu.

Ilustracija(Foto: Shutterstock)

Mit: Pasta za zube je instant lijek za bubuljice.

Zašto ne: Možda će pasta za zube uspješno isušiti bubuljice, ali postoji niz štetnih sastojaka koji djeluju protiv bakterija u ustima, no ne i protiv onih na koži. Naprotiv, nanošenje paste za zube na kožu lica može izazvati dermatitis i druge kožne probleme, uključujući upravo bubuljice.

Mit: Često mijenjanje proizvoda za njegu kože je poželjno.

Zašto ne: Koža voli konzistentnost, i ako dobro reaguje na jednu rutinu, nema potrebe da išta mijenjate.

Mit: Ako imate masnu kosu nemojte nanositi regenerator.

Zašto ne: Regenerator nema nikakve dokazane direktne veze s masnoćom kose, sve dok ga korisite na pravilan način. Nemojte ga nanositi na tjeme, već isključivo na vrhove.