Budva: Doprinos žena treba učiniti vidljivijim
Događaj je organizovao Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, u okviru regionalnog programa „Dijalog za budućnost“, koji finansira Fond Ujedinjenih nacija za izgradnju mira, a zajednički sprovode UNDP, UNICEF, UNESCO i nadležne institucije u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Srbiji
Za jačanje društvene kohezije u regionu neophodno je doprinos žena učiniti vidljivijim, ali i dodatno unapređivati umrežavanje kako bi se iskoristili svi potencijali, zaključeno je na dvodnevnoj konferenciji u Budvi.
Konferencija „Dani dijaloga: Uloga žena u društvenoj koheziji“ okupila je više od stotinu učesnica iz regiona, s ciljem da se prepozna doprinos žena, ukaže na primjere dobre prakse, kao i da se definišu preporuke za unapređenje društvene kohezije.
Događaj je organizovao Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, u okviru regionalnog programa „Dijalog za budućnost“, koji finansira Fond Ujedinjenih nacija za izgradnju mira, a zajednički sprovode UNDP, UNICEF, UNESCO i nadležne institucije u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Srbiji.
Stalna predstavnica UNDP u Crnoj Gori Daniela Gašparikova naglasila je da je za postizanje socijalne kohezije i rodne ravnopravnosti neophodno osigurati veću vidljivost za rezultate i uspješne priče žena koje mijenjaju region nabolje.
„Ključna prednost Dijaloga za budućnost je što kroz ovakve događaje generiše obilje ideja i inovativnih rješenja, koja će biti pretočena u konkretne akcije. Među brojnim mehanizmima koji za postizanje jednakosti važno je i rodno-senzitivno budžetiranje, jer prioriteti su tamo gdje su finansijska sredstva,“ kazala je Gašparikova.
Ministarka nauke Sanja Damjanović podsjetila je na Ciljeve održivog razvoja, jedinu globalnu agendu koja ima za cilj da transformiše svijet do 2030. godine.
„Da bismo uspjeli da transformišemo svijet, neophodno je da povežemo nauku, tehnologiju i inovacije“, kazala je Damjanović.
Kako je navela, koncept koji može da uveže sva tri elementa je Međunarodni institut za održive tehnologije na prostoru Jugoistočne Evrope (SEEIST).
„Ovaj institut ima potencijal da spriječi odliv mozgova u cijelom regionu i unaprijedi istraživanje u oblasti onkologije. Time bi se ubrzale inovacije, unaprijedila ekonomija, zdravlje ljudi i postigla opšta dobrobit,“ istakla je Damjanović.
Ona je kazala da je neophodno uključiti više žena u nauku i istraživanje i ojačati njihov doprinos kroz kreativnost i emocije koje one svesrdno unose u svakodnevni rad.
Rezidentna koordinatorka UN u Crnoj Gori, Fiona Mekluni, kazala je na otvaranju skupa da iskustva iz svijeta dokazuju da glas žena igra ključnu ulogu u izgradnji socijalne kohezije i mira, kao i da njihov doprinos omogućava dugoročne rezultate.
„Dijalog za budućnost podstiče da se regionalni izazovi sagledaju na nov način i ujedno pruža platformu da predstavnici različitih sektora, građani i donosioci odluka zajednički kreiraju rješenja za dobrobit svih građana i zemalja,“ zaključila je Mekluni.
Predsjednica skupštinskog Odbora za rodnu ravnopravnost, Nada Drobnjak, istakla je da „region djeluje i djelovaće uvijek kao sistem spojenih sudova“.
„Zato je važno da razgovaramo, razmjenjujemo iskustva, učimo i podržavamo jedni druge i gradimo budućnost svojih zemalja, dok zajednički oblikujemo bolju budućnost cjelokupnog regiona. Ako ne razgovaramo nema dogovora, ako ne pitamo nema odgovora i ako ne idemo ka onome što nas spaja ostaćemo razdvojeni“, kazala je Drobnjak.
Kako je saopšteno iz UNDP-a, u okviru radnih sesija i laboratorija rješenja, učesnice su predložile brojne konkretne akcije, kao što su obuka prosvjetnih radnika o rodnoj ravnopravnosti, kreiranje mreže saveznica koje su na pozicijama moći i preduzimanje mjera protiv rodno zasnovane diskriminacije pri zapošljavanju i na radnom mjestu.
Među predloženim akcijama su i promocija priča uspješnih žena, medijski aktivizam i primjena rodnog aspekta u novinarstvu i osnaživanje i podrška aktivistkinjama u malim i ruralnim zajednicama.
Dani dijaloga okupili su učesnice iz zemalja regiona, ukljućujući predstavnice civilnog društva, obrazovnog sektora, institucija, privatnog sektora i akademske zajednice.
„Cilj skupa je bio da se pokrene diskusija o ulozi i doprinosu žena društvenoj koheziji“, kaže se u saopštenju.
( MINA News )