Perović: Kao građani se borimo da se donesu dobri zakoni
"Mi u Crnoj Gori se često ponosimo da ođe ima što niđe nema, ali ovaj zakon nam nije na ponos", kazao je rektor Cetinjske bogoslovije
U više crnogorskih gradova i večeras su organizovane litije u znak protesta protiv usvojenog Zakona o slobodi vjeroispovijesti.
Litije se od Božića organizuju dvaput sedmično, četvrtkom i nedjeljom.
Vladika mileševske eparhije Atanasije predvodio je litiju ulicama Pljevalja.
Sa sveštenstvom Crkvene opštine pljevaljske predhodno je služio moleban u Crkvi svete Petke u Pljevljima.
Litija do jedine gradske crkve bila organizovana i od manastira Svete Trojice koji je udaljen oko tri kilometra od centra grada.
Kod Hotela Pljevlja pročitano je saopštenje Pljevaljskog odbora za odbranu svetinja, koji je pozvao nekadašnjeg izvršnog direktora Rudnika uglja Vuka Roćena da vrati orden Svetog Save kojim ga je odlikovala Srpska pravoslavna crkva, zbog toga što je stavio svoj potpis na, kako se navodi, "fašističko reagovanje" na aktuelna dešavanja u Crnoj Gori članova Pokreta za nezavisnu evropsku Crnu Goru.
“Čovjek koji se do juče predstavljao i smatran pravoslavnim hrišćaninom, sa grupicom isluženih i uglavnom odbačenih istomišljenika, stavio je svoje ime ispod najgnusnijih uvreda na račun Srpske pravoslavne crkve, njenog klira, vjerujućeg naroda, te i protiv svojih sugrađana. Upravo on, koji se vazda smješkao iz prvoga reda, Vuk Roćen koji je bio široke ruke kada je iz kase Rudnika uglja trebalo pomoći obnovu i izgradnju svetinja, saopštio nam je da su protestne litije i molebani u Crnoj Gori „kleronacionalistički pohod“, „popovska histerija“ i „velikosrpski atak“, te da to sve potvrđuje potrebu postojanja autokefalne crnogorske pravoslavne crkve. Кad si lagao Crkvu a kad Partiju Vuče Roćene? Ili si uvijek igrao dvostruku igru i sa jednom i sa drugom? Кako god ali sa Crkvom si se preigrao...”, navodi se u saopštenju Odbora kojeg je pročitao jedan od sveštenika.
Odbor je pozvao Roćena da vrati orden, “jer je bolje da to uradiš sam nego da ti bude oduzet kao nedostojnom, što si svojim potonjim činom svakako nedvosmisleno potvrdio”.
Odbor je poručio i predsjedniku Crne Gore Milu Đukanoviću da je svojim poslednjim izjavama koje je dao Rojtersu želi da pocijepa pravoslavno biće Crne Gore i građane gurne u međusobne sukobe.
“Upravo u toj funkciji je pominjanje krvavih ratova iz devedesetih godina i Slobodana Miloševića i Srbije kao njihovog navodnog jedinog inspiratora, dok sopstvenu ulogu zaboravlja. Takav scenario omogućio bi crnogorskom despotu da na tronu provede još koju godinu, a u krajnjoj konsekvenci pravoslavlje bi bilo marginalizovano i svedeno na pseudoreligijsku pojavu, dok bi Srbi u bliskoj budućnosti u Crnoj Gori predstavljali samo statistički podatak nevelikog značaja”, navodi se u saopštenju Odbora.
Okupljenima se obratio i sveštenik Nikola Pejović, glavni i odgovorni urednik Radija Svetigora.
Kolašinci su još jednom litijom, koje se u tom gradu organizuju nedjeljom, pokazali svoje neslaganje sa usvajanjem Zakona o slobodi vjerospovijesti.
Sa ikonama u rukama, uz duhovne pjesme, građani su, nakon molebana, prošli uobičajenom trasom od crkve svetog Dimitrija, zatim ulicama Milivoja Bulatovića, 29. decembra, Boška Rašovića, 13. jula, preko dva gradska trga, pored Spomen doma...
Njihovi sugrađani Marko Medojević, Milan Rondović i Mihailo Čolovi, tokom vikenda, u znak solidarnosti sa učesnicima litija u Crnoj Gori, pješačili su od Kolašina do Žabljaka. Mladići su krenuli ispred crkve svetog Dimitrija u noći između petka u subote. Prepješačili su put dug 110 kilometara, sa nekoliko kraćih pauza.
„Ova naša litija je podrška i solidarnost sa svima onima koji ovih dana šetnjama pokazuju neslaganje sa usvajanjem Zakona o slobodi vjeroispovijesti. Takođe, i naš način da pokažemo svoj stav i šta su naše vrijednosti“, rekao je Medojević prije polaska.
( Ekipa Vijesti )