Vijest o karantinu prvo procurila u medije: Haos i konfuzija u Italiji
Zabrinuti studenti vezivali su šalove oko glave, dijelili gel za dezinfekciju i sjedjeli na koferima u hodnicima. Nije bilo konduktera da provjerava karte
Prije nego što je italijanska Vlada rano jutros objavila da uvodi karantin za sjeverne oblasti, ta vijest je procurila u medije i izazvala haos i konfuziju zbog ograničavanja kretanja četvrtine italijanskog stanovništva radi zaustavljanja širenje epeidemije koronavirusa.
Vanredne mjere će biti na snazi do 3. aprila.
"Za Lombardiju i druge sjeverne provincije koje sam naveo na snazi je zabrana za sve da idu u i izvan tih teritorija, i takođe unutar iste teritorije", rekao je Konte i dodao da će biti dozvoljeni izuzeci samo za dokazane profesionalne potrebe, vanredne slučajeve i zdravstvene razloge.
Nastao je haos i konfuzija u satima prije nego što je Konte potpisao ukaz, pošto se vijest o planiranom karantinu pojavila u medijima.
Studenti na unverzitetu u Padovi u sjevernoj Italiji koji su sinoć bili u barovima vidjeli su objavu na telefonima i jurnuli u stanove da zgrabe stvari i upute se ka željezničkoj stanici.
Stotine putnika, neki sa maskama i gumenim rukavicama uguralo se u posljednji lokalni voz koji je kretao iz Padove u 23.30.
Zabrinuti studenti vezivali su šalove oko glave, dijelili gel za dezinfekciju i sjedjeli na koferima u hodnicima. Nije bilo konduktera da provjerava karte.
"Pročitao sam prije dva sata da će možda uvesti hitan ukaz koji stavlja Padovu u crvenu zonu. Zato bih htio da se vratim na jug svojim rođacima, odlučio sam da idem ranije", rekao je student, Roberto Paljara, koji je ubrzao povratak u svoj rodni grad Pulju na jugu.
Regionalni političari su bili zatečeni zabranom.
Stefano Bonačini, predsjednik regije Emilija Romanja rekao je da su djelovi ukaza zbunjujući.
Gradonačelnik Astija, u oblasti Pijemot objavio je ljutiti video na svom Fejsbuku kritikujući Rim što nije o potezima unaprijed obavještavao regionalne vođe.
"Niko mi nije rekao", napisao je Mauricio Rasero i dodao da je dobio stotine poruka na telefonu od uznemirenih građana.
"Neshvatljivo je da informacija koja je toliko osjetljiva i važna dođe prvo iz novina", napisao je.
Za sad se ne zna šta će biti sa stranim turistima koji su zarobljeni u crvenim zonama u sjevernoj Italiji.
Ovaj potez je sličan onome što je uradila Kina kada je izolovala oko 60 miliona ljudi u centralnoj provinciji Hubej krajem januara, ta izolacija sada ulazi u šestu nedjelju.
Drastične restrikcije na putovanja koje je Kina uvela su bile donijete kasno da se spriječi epidemija ali je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) pohvalila te mjere navodeći da je njima usporeno širenje virusa i svijetu kupljeno vrijeme da se pripremi za epidemiju.
Širom sviujeta druge zemlje sve više imitiraju Kinu, gdje se virus pojavio krajem prošle godine, uvodeći ograničenja putovanja i zabranu javnih događaja.
U Kini je oko tri četvrtine od ukupno 106.000 zaraženih u svijetu i najveći broj od 3.600 umrlih.
( Agencija BETA )