Raičević: Nasilnika ima i u policijskim redovima i u državnim organima
"Cijeli grad zna gdje je kuća u koju smještamo žrtve. Stranci nam je kreče, kupuju namještaj, hrane naše žene i djecu, žrtve nasilja. Nikad nas nijedan gradonačelnik nije posjetio. Dakle, nije vas briga"
Tokom 2017. registrovano je preko 200 krivičnih djela porodičnog nasilja, a za to krivično djelo osumnjičeno je 203 lica, od čega su petina povratnici, saopštio je ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić na zajedničkoj sjednici tri skupštinska odbora.
Nuhožić i njegove kolege ministri rada i zdravlja Kemal Purišić i Kenan Hrapović su saslušavani u Skupštini pred članovima odbora za politički sistem, zdravstvo i rodnu ravnopravnost, ali i aktivistima civilnog sektora.
"Tradicija i uslovi u kojima živimo ne opravdavaju ovu statistiku. Svako nasilje u porodici i nad djecom biće prioritet MUP-a, nećemo ga tolerisati i oštro ćemo ga kažnjavati”, poručio je on.
Ministar rada kazao je da je centrima za socijalni rad tokom 2017. prijavljena 1.290 slučajeva porodičnog nasilja.
"Moramo osnažiti institucije i ljude koji u njima rade za rad sa žrtvama nasilja”, dodao je on.
Hrapović je ocijenio da nijedno društvo ne smije da toleriše nasilje:
"Moramo se posvetiti punoj primjeni zakona i drugih akata koje smo usvojili".
Ljiljana Raičević iz Sigurne ženske kuće poručila je ministrima i poslanicima da “državu nije briga”.
“Jer da jeste, mi bismo se danas pohvalile da imamo skrovito mjesto za žrtve. Cijeli grad zna gdje je kuća u koju smještamo žrtve. Stranci nam je kreče, kupuju namještaj, hrane naše žene i djecu, žrtve nasilja. Nikad nas nijedan gradonačelnik nije posjetio. Dakle, nije vas briga”, poručila je ona.
Dodala je da nasilnika ima i u policijskim redovima i u državnim organima, ali ih kolege štite.
Galerija
( Tina Popović )